Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Festival NODO se odkládá na konec srpna. Ostravská banda v květnu zahájí unikátní on-line projekt

Festival NODO se odkládá na konec srpna. Ostravská banda v květnu zahájí unikátní on-line projekt

22.4.2020 00:57 Hudba

Ostravské centrum nové hudby odkládá konání festivalu nové opery NODO/New Opera Days Ostrava na poslední víkend v srpnu. Navíc od 1. května spouští nový mezinárodní on-line projekt, který pomůže premiérovými koncerty udržet současnou hudbu v éteru.

Zvětšit obrázek

Dirigent a skladatel Petr Kotík.
Foto: Archiv

Ostravské centrum nové hudby (OCNH) se přidává k organizátorům, kteří se přizpůsobili aktuálnímu dění ve světě. Červnový festival NODO se přesouvá na poslední prodloužený víkend letních prázdnin, tedy na 28. až 30 srpna.

Naplánovaný program přitom dozná několika změn. „Inscenace, ve kterých byli obsazeni umělci a umělecké týmy z USA a Japonska, přesouváme na příští rok. Naopak, do letošního programu přibíráme jednu premiérovou inscenaci ze Slovenska a doufáme, že na konci léta realizaci festivalu již nic nebude bránit,“ říká Petr Kotík, zakladatel festivalu a klíčová osobnost světové scény nové hudby.

NODO 2020 tedy nakonec uvede pět inscenací. Ve světových premiérách uvidíme opery Marka Keprta a tandemu Michala Rataje a Kathariny Schmitt, scénické provedení monodramatu Richarda Ayrese, české premiéry vokální opery Any Sokolović a multižánrové opery Miro Tótha. Prodej permanentek bude spuštěn 15. června.

Ostravské centrum nové hudby kromě toho spouští od 1. května online projekt The World – Ostravská banda Solos, a to na stránkách www.newmusicostrava.cz. V průběhu minimálně dvou měsíců budou každou středu exkluzivně publikovány minimálně dvě video/audio nahrávky sólových skladeb v provedení členů mezinárodní Ostravské bandy a sólistů dlouhodobě spolupracujících s Ostravským centrem.

Proč The World? Tato unikátní videa budou nahrávána v osmi zemích Evropy a USA, přehrát je pak bude možné odkudkoliv. „Nahrávky budou dostupné také na facebookovém profilu a YouTube kanálu Ostravského centra. Projekt je příspěvkem pro udržení živého umění za situace, kdy se nemůžeme setkávat na tradičních koncertech a překračovat hranice. Realizace The World je umožněna díky podpoře Veroniky a Libora Winklerových,“ uvedli pořadatelé.

Účast na projektu potvrdilo zatím patnáct umělců. Jejich videa vzniknou exkluzivně pro tento účel a budou doplněna komentářem, kterým každý umělec doprovodí svoji nahrávku. Program obsáhne hudbu 20. a 21. století, součástí budou skladby Aloise Háby, Luciana Beria, Petra Bakly, Isanga Yuna, Johna Cage, Klause Langa, Petera Ablingera, Alvina Currana, Iannise Xenakise nebo Elliotta Sharpa nebo Mira Tótha.

Zahájení The World – Ostravská banda Solos se ujme 1. května umělecký ředitel Petr Kotík, který vedle skladby Johna Cage zahraje na altovou flétnu kompozici, kterou právě dokončil. Další koncerty budou zveřejňovány každou středu na webu OCNH.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.