Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Ceny Jantar za vážnou hudbu: Nominace v kategorii Sólista roku

Ceny Jantar za vážnou hudbu: Nominace v kategorii Sólista roku

17.5.2021 10:13 Hudba

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili v pondělí nominace za aktivity v oboru vážná hudba. V kategorii Sólista roku odborná porota nominovala klavíristky Nikol Bókovou a Elišku Novotnou a klarinetistu Karla Dohnala.

Porota pro vážnou hudbu pracovala ve složení Hana Adámková (předsedkyně), Milan Bátor, Petr Bohuš, Jiří Čech, Martin Jemelka a František Mixa. Za aktivity v roce 2020 se rozhodla nominovat tři umělce s následujícím zdůvodněním:

Nikol Bóková byla nominována za album Unravel, které natočila v triu s kontrabasistou Martinem Kociánem a bubeníkem Michalem Wierzgoněm. Nahrávka zaujala zdařilým prolínáním klasické a jazzové hudby s autorskými skladbami Nikol Bókové. Porota rovněž ocenila neotřelou dramaturgii, s níž Bóková věnovala pozornost i méně známým dílům a tvůrcům. Přihlédla také k výborné souhře a zvukové kvalitě alba, které jsou na špičkové úrovni.

Karel Dohnal získal nominaci za nahrávku alba Czech Music For Clarinet. Ocenění zaslouží i jeho aktivní nahrávací činnost s Janáčkovou filharmonií Ostrava, sólová i koncertní vystoupení u nás i v zahraničí a také uvádění skladeb současných autorů. Výkony tohoto klarinetisty jsou vzácně vyrovnané, svědomitě připravené a vždy na špičkové úrovni. Svými počiny pak dělá skvělou propagaci regionu a zároveň zdejším hudebním skladatelům, jejichž díla jsou součástí jeho repertoáru.

Eliška Novotná je nominována za nahrávku CD Complete Piano Work ostravského skladatele Eduarda Dřízgy. Jde o vynikající interpretační počin, vyznačující se suverénním zvládnutím technickým i výrazovým a mimořádným smyslem pro hudební architekturu Dřízgova díla. Porota také oceňuje, že se zde jedná o první kompletaci klavírních skladeb autora, jehož tvorba je neodmyslitelnou součástí ostravské kultury.

Ceny Jantar za rok 2020 budou vyhlášeny na galavečeru na konci léta v ostravské aule Gong. Bližší informace o připravované události a přehled všech nominací jsou zveřejňovány na webu www.cenyjantar.cz.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.