Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Nový ředitel Slezského divadla: Ilju Racka ve vedení vystřídá Aleš Kománek

Nový ředitel Slezského divadla: Ilju Racka ve vedení vystřídá Aleš Kománek

16.11.2021 00:58 Divadlo

Slezské divadlo už zná jméno nového ředitele. Opavští radní na svém jednání v úterý 16. listopadu potvrdili doporučení výběrové komise a jmenovali do funkce Aleše Kománka. Příspěvkovou organizaci města povede od 1. ledna 2022. Do výběrového řízení na ředitele Slezského divadla se přihlásilo celkem šest uchazečů, z nichž do druhého kola před výběrovou komisi postoupili čtyři.

Zvětšit obrázek

Dirigent Aleš Kománek bude novým ředitelem Slezského divadla Opava.
Foto: aleskomanek.com

Po rezignaci Ilji Racka, který se rozhodl funkci ředitele opustit, šlo již o druhé výběrové řízení, které opavská radnice vyhlásila. To první nebylo úspěšné, nepřihlásil se dostatečný počet kvalitních uchazečů. Druhý konkurz se již setkal s daleko větším ohlasem.

„Hledali jsme člověka s řídícími a komunikačními schopnostmi i výbornou znalostí oboru. Jeho hlavním úkolem bude restrukturalizace divadla. Je především nutné zvýšit podíl vícezdrojového financování. Aleš Kománek předložil zajímavou koncepci, která pracuje s rolí Slezského divadla v našem městě i potřebami opavských diváků,“ uvedl ke jmenování nového ředitele náměstek primátora Petr Orieščík.

Dodal, že Opava je jediným okresním městem v České republice, které má vlastní dvousborové divadlo a je v tomto ohledu unikátem i ve středoevropském kontextu.

Devětatřicetiletý Aleš Kománek je uznávaným dirigentem. Absolvoval prestižní evropské hudební univerzity – vystudoval pražskou Hudební fakultu Akademie múzických umění a poté pokračoval na Universität für Musik und Darstellende Kunst ve Vídni. Jako dirigent poté spolupracoval s řadou prestižních orchestrů v České republice i v zahraničí a dále se vzdělával na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. V letech 2012 až 2016 působil jako umělecký vedoucí společnosti AIDA Entertainment v Hamburku, poslední čtyři roky byl ředitelem a pedagogem Musik-Atelieru Creativo v rakouském Badenu.

Zdroj: Tisková zpráva Statutárního města Opavy

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.