Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Na Cenu Jantar v operní kategorii jsou nominováni čtyři muži a dvě ženy

Na Cenu Jantar v operní kategorii jsou nominováni čtyři muži a dvě ženy

3.3.2023 12:11 Divadlo

Pořadatelé Moravskoslezských uměleckých Cen Jantar zveřejnili nominace v operní kategorii. Odborná porota se rozhodla nominovat celkem šest umělců za role ztvárněné v divadlech Moravskoslezského kraje v roce 2022. Slavnostní udílení cen se bude konat 17. dubna 2023 v ostravském Domě kultury Poklad, výroční cenu za operu získá jeden z šesti nominovaných.

Odborná porota pracovala ve složení Milan Bátor, Helena Havlíková, Josef Herman, Olga Janáčková, Martin Kajzar a Radmila Hrdinová, která byla pro letošní ročník zvolena předsedkyní poroty. Nominovaní jsou tito umělci:

Jorge Garza za roli Pavla v opeře Hanse Krásy Zásnuby ve snu (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, dirigent Marek Šedivý, režie Jiří Nekvasil, realizováno v koprodukci s Národním divadlem v Praze v rámci projektu Musica non grata, premiéra 17. února 2022)

Jorge Garza vytvořil ostře dramatickou i komickou postavu šejdíře, který klame všechny kolem sebe. S groteskní pěveckou, pohybovou a gestickou nadsázkou jeho Pavel obludně lže, manipuluje, je ho plné jeviště. Jorge Garza v této roli opět potvrdil, že je mimořádný operní herec.

Pavel Klečka za roli Rigoletta v inscenaci opery Giuseppe Verdiho Rigoletto (Slezské divadlo Opava, dirigent Vojtěch Spurný, režie Jana Andělová Pletichová, premiéra 6. března 2022)

Výkony Pavla Klečky už delší dobu budí pozornost svým mimořádně přesvědčivým dramatickým projevem. Náročné úlohy hrbatého šaška, který krutě zaplatí za své intriky, se barytonista ujal s dobře zvládnutou expresí. Jeho zoufalý pokus o záchranu životního štěstí je věrohodnou obžalobou společenského úpadku i vlastních skutků. Klečka ztvárnil Rigoletta znamenitě i pěvecky a potvrdil, že je na náročné barytonové role velmi dobře připraven.

Pavol Kubáň za roli Knížete v inscenaci opery Hanse Krásy Zásnuby ve snu (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, dirigent Adam Sedlický, režie Jiří Nekvasil, realizováno v koprodukci s Národním divadlem v Praze v rámci projektu Musica non grata, premiéra 17. února 2022)

Slovenský barytonista Pavol Kubáň disponuje technicky bezpečně ovládnutým hlasovým aparátem v celém jeho rozsahu. Uhrančivý je nejen jeho témbr a nakládání s tolik potřebnou krásovskou dynamikou, nýbrž taky nenucené a přirozené herectví. Postavu Knížete vystavěl na nebývale minuciózním přístupu a smyslu pro detail.

Veronika Rovná za roli Mařenky v inscenaci opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, dirigent Marek Šedivý, režie Jiří Nekvasil, premiéra 1. prosince 2022) a za roli Ziny v inscenaci opery Hanse Krásy Zásnuby ve snu (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, dirigent Adam Sedlický, režie Jiří Nekvasil, premiéra 17. února 2022)

Veronika Rovná vyrostla v posledních letech v pozoruhodnou osobnost mladodramatického sopránového oboru, což přesvědčivě dokazují i obě role, v nichž debutovala v roce 2022. Dala jim hlasovou brilanci i proměnlivý pěvecko-herecký výraz. Zina v Krásově opeře má v jejím podání patřičný ženský půvab i tragický patos a Mařenka smetanovskou vroucnost a srdečnost.

Jana Sibera za roli Manon Lescaut v inscenaci opery Julese Masseneta Manon (Národní divadlo moravskoslezské, dirigent Bruno Ferrandis, režie Jiří Nekvasil, premiéra 28. dubna 2022)

Sopranistka Jana Sibera dospěla ve své více než dvacetileté kariéře od subret, koloraturních a lyrických rolí k Massenetově Manon. Skvěle si rozvrhla síly pro roli s pěti velkými áriemi. Obsáhla výrazové rozpětí Manon od koketních koloratur pro veselou dívku přes lehkomyslné loučení s rytířem des Grieux až po rozezpívanou kantilénu dámy velkého světa užívající si slastí a blahobytu. Její výkon graduje do úzkostného dramatu a komorní intimity umírání.

Martin Šrejma za roli Ladislava v inscenaci opery Bedřicha Smetany Dvě vdovy (Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, dirigent Marek Šedivý, režie Rocc, premiéra 9. června 2022) a za roli Jeníka v inscenaci opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta (Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, dirigent Marek Šedivý, režie Jiří Nekvasil, premiéra 15. prosince 2022)

Martin Šrejma se prozpíval ke smetanovskému repertoáru nenuceně a přirozeně. V obou Smetanových operách vytvořil postavy, kterým nechybí patřičné odhodlání, zdravá špetka sebeironie i sofistikované pěvecké podání. Ačkoli jeho tenor patří k nejvytíženějším ve svém oboru, působil po celou dobu svěže, flexibilně a podílel se na prokresleném psychologickém ztvárnění obou rolí.

Šestý ročník udílení Cen Jantar se bude konat 17. dubna 2023 v Domě kultury Poklad. Další informace a předprodej vstupenek na galavečer: www.cenyjantar.cz

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.