Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Festival Leoše Janáčka zahájí britská sopranistka Claire Booth. Program bude ve znamení 170. výročí Janáčkova narození

Festival Leoše Janáčka zahájí britská sopranistka Claire Booth. Program bude ve znamení 170. výročí Janáčkova narození

5.2.2024 11:59 Hudba » Zaostřeno

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka zveřejnil program pro letošní rok. Na oslavy 170. výročí Janáčkova narození se od 30. května do 3. července sjede česká i světová interpretační, pěvecká a baletní špička.

Zvětšit obrázek

Sopranistka Claire Booth.
Foto: MHFLJ

Do Ostravy přijede například britská sopranistka Claire Booth, která se pyšní mimořádnou šíří repertoáru a mnoha oceňovanými operními výkony na prestižních pódiích. Zpívala mimo jiné také s americkými tělesy Boston Symphony Orchestra a Chicago Symphony Orchestra či Tokijskou filharmonií.

„V Ostravě vystoupí na zahajovacím koncertu Janáčkova festivalu, který bude poctou nejen Leoši Janáčkovi, ale také skvělým ženám. Symfonický orchestr Českého rozhlasu totiž povede australsko-britská dirigentka Jessica Cottis, umělecká ředitelka a šéfdirigentka Canberra Symphony Orchestra,“ uvedl ředitel Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

Program je letos připraven do osmi míst Moravskoslezského kraje. Kromě Ostravy se mohou na koncerty těšit také posluchači v Opavě, Frýdku-Místku, Novém Jičíně, Příboře, Krnově, Ludgeřovicích a Hukvaldech. Všemi těmito místy se ponese dramaturgická linka špičkových ženských interpretek. Rezidenční umělkyní festivalu je inovativní cembalistka Barbara Maria Willi, označovaná za hudební vizionářku. V příborském kostele sv. Valentina vystoupí s uskupením, které povede a na barokní housle bude hrát prezident festivalu Tomáš Netopil.

„V doporučeních pro návštěvníky festivalu nesmíme opomenout koncerty dvou výborných polských symfonických orchestrů s českými sólisty. Oba koncerty se uskuteční v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě. Na tom prvním přednese 6. června Karel Košárek za doprovodu Filharmonie Opole populární Gershwinovu Rapsodii v modrém. Na tom druhém zaznějí houslové koncerty Josefa Myslivečka a W. A. Mozarta v podání Ivana Ženatého. Sinfonia Varsovia bude právě na tomto koncertu 19. června poprvé hrát pod taktovkou Jiřího Habarta,“ říká Javůrek. A do třetice si podle něj mají posluchači všimnout i velkého narozeninového dne na počest Leoše Janáčka, který se uskuteční 29. 6. v Hukvaldech a nabídne například nositele Řádu Britského impéria z roku 2023, tenoristu Nickyho Spence.

Festivalovému jazzu bude tradičně patřit Kompresorovna ostravského Landek Parku. Poprvé na festivalu vystoupí zpěvačka Dasha a Pájky Pájk Quintet Martina Kumžáka. „Po letech, kdy zněla na Landeku jen instrumentální jazzová hudba, přivítáme zpěvačku rozkročenou mezi muzikálem, alternativní tvorbou a jazzem,“ přiblížil Javůrek s tím, že tento netradiční koncert se uskuteční 2. června.

Ve Slezském divadle v Opavě se pro změnu uskuteční (17. června) zcela mimořádný večer s melodramatickým dílem Medea Jiřího Antonína Bendy. Zuzana Stivínová, Radúz Mácha a Aneta Kaluža Klimešová se představí ve spolupráci s Czech Ensemble Baroque, v nastudování a pod taktovkou už zmíněného prezidenta Janáčkova festivalu – světově uznávaného dirigenta Tomáše Netopila. Dramatický příběh jedné z nejmocnějších bohy obdařených kouzelnic řeckých mýtů byl mnohokrát převyprávěn. Bendovo zpracování patří k těm nejzdařilejším ztvárněním.

Skvostně mezinárodně obsazenému baletnímu představení „Návraty“ budou patřit Hukvaldy. Skvělí sólisté z téměř celého světa se setkají v Janáčkově rodišti k jedinému představení v České republice, se kterým přijíždí slavná baletka a choreografka Věra Kvarčáková doprovázená hvězdami světové balení scény. Speciálně vytvořené baletní představení bude mít světovou premiéru v Hukvaldech 28. června.

Zdroj: Tisková zpráva pořadatelů

Přečtěte si více z rubriky "Hudba » Zaostřeno", nebo přejděte na úvodní stranu.