Svatováclavský festival začne pod širou oblohou na Hukvaldech. Vystoupí Stadlerovci, Benda Quartet i Tomáš Savka
23.8.2024 08:27 Redakce Hudba » Zaostřeno Pozvánka
Klasiku, kabaret i roztančený folklor nabídne velké letní preview 21. ročníku Svatováclavského hudebního festivalu. Poslední prázdninovou sobotu 31. srpna proběhne na hradě, v kapli, v mottě i v přírodním amfiteátru na Hukvaldech festivalový den nabitý pestrou dramaturgií. Vystoupí Stadlerovo klarinetové kvarteto a Benda Quartet, těšit se můžete i na vtipnou hudebně-divadelní produkci Jonáš a Tingl-tangl, ale i na nový projekt Tanečního souboru Hradišťan a aktivity pro děti.
Tomáš Savka a Jakub Žídek v představení Jonáš a Tingl-tangl.
Foto: Martin Popelář
Výrazného genia loci hradu i přírodního amfiteátru Hukvaldy podtrhnou koncerty pod širým nebem i hudebně-divadelní produkce Svatováclavského hudebního festivalu. „Rozhodli jsme se letošní ročník obohatit o krásný zahajovací open-air – kde jinde v tomto regionu, než na Hukvaldech! Mám radost, že se podařilo ve spolupráci s Muzeem Beskyd pro tuto akci vyhradit jak venkovní prostory, tak i hradní kapli svatého Ondřeje nebo nově opravenou mottu, kde se Tomáš Savka a Jakub Žídek stanou Suchým a Šlitrem a rozbalí svůj perfektně zpracovaný kabaret,“ uvádí ředitel SHF Igor Františák.
Festivalový den zahájí na hradě už ve 14 hodin unikátní Stadlerovo klarinetové kvarteto složené z prvotřídních interpretů (Zbigniew Kaleta – klarinet, Svetoslav Točev – klarinet, es klarinet, Igor Františák – klarinet, Jiří Porubiak – basklarinet). Jejich program povede od Starých maďarských tanců Ference Farkase přes Mozartovo Adagio a Händlova půvabný Příjezd královny ze Sáby až po Gershwinovo Oh, Lady Be Good.
Následně se účastníci na 15 hodin přesunou do hradní kaple sv. Ondřeje, kde společně se sólistou opery Národního divadla moravskoslezského Martinem Gurbaľem uvedou oblíbené Biblické písně Antonína Dvořáka. Na tuto dobu budou i přichystány aktivity pro děti, které budou reflektovat letošní „rok Bystroušky“, tedy 100. výročí premiéry opery, která s Hukvaldy a populární sochou lišky zkrátka souzní. Rodiny s dětmi se tak mohou těšit na hudebně-edukativní workshop Hrajeme si s Bystrouškou (15:00, hrad), který doplní hry partnerského Rádia Čas.
Nově opravenou hradní mottu rozezní od 16 hodin písně divadla Semafor. V roli Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra se představí populární muzikálový zpěvák Tomáš Savka společně s dirigentem a pianistou Jakubem Žídkem. „Hudební kabaret Jonáš a Tingl-tangl měl premiéru v létě roku 1962 a vznikl tak trochu z nouze. Po odlivu hlavních hvězd tehdejšího Semaforu na sólové dráhy (Eva Pilarová, Waldemar Matuška) bylo nutné doplnit repertoár divadla komornější inscenací. Vedle Jiřího Suchého se tedy na jeviště postavil hudební skladatel Jiří Šlitr, který se do té doby převážně skrýval za pianem. Vznikla tedy legendární klaunská dvojice, jejíž kouzlo, bryskní dialogy, originální humor a nezapomenutelné, dnes již zlidovělé melodie přenesou na hradní mottu Tomáš Savka a Jakub Žídek. Nebudou chybět písně jako Honky tonky blues, Tulipán, Vyvěste fangle či Zlá neděle“ uvádí partner projektu Národní divadlo moravskoslezské.
Večerní produkce bude patřit ostravskému Benda Quartetu (Jakub Černohorský – housle, Ondřej Pustějovský – housle, Petr Benda – viola, Tomáš Svozil – violoncello), který v hradní kapli od 18:30 provede působivé smyčcové kvartety Leoše Janáčka (Po zarostlém chodníčku pro smyčcové kvarteto a Smyčcový kvartet č. 1, z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty) a Antonína Dvořáka (Smyčcový kvartet č. 12 F dur „Americký“).
Celý program se následně přesune do prostředí obory, kde v amfiteátru vystoupí Mladí brněnští symfonikové s Tanečním souborem Hradišťan (20:00). Jejich nově vytvořený hudebně-taneční program Klíč od domova rozezní díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Vítězslava Nováka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. „Někde v hloubi jejich uměleckého jazyka cítíme melodie, harmonie a rytmy, jež v nás rezonují a vystupují v podobě archetypálních obrazů životních situací, které člověk vložil do svých písní, tanců, rituálů, zaříkání, modliteb – očišťujeme se v průzračné vodě studánky Rubínky, prožíváme vášnivě vyzpívanou milostnou touhu kravárek, ocitáme se v proudu muziky uprostřed hry horňáckých hudců a pulzující vášně tanečních cifer, poklekáme při posvátném zvuku varhan v javornickém kostele, strhuje nás drásající, bouřící síla přírodních živlů lašských hor upomínající na nejednu stinnou stránku ukrytou v hloubi lidské duše, splýváme s magickou atmosférou noci a v milostném čarování voláme po lásce… Lidové motivy Čech, Moravy a Slezska se slévají do jednoho proudu hudebnosti našeho národa,“ uvádí autoři projektu Ladislava Košíková a Tomáš Krejčí.
Zdroj: Tisková zpráva organizátorů
Přečtěte si více z rubriky "Hudba » Zaostřeno", nebo přejděte na úvodní stranu.