Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Obraz & Slovo Ostravak Ostravski: Svoju identytu asy prozradim. Ale až na smrtelnym lužku

Ostravak Ostravski: Svoju identytu asy prozradim. Ale až na smrtelnym lužku

31.10.2013 00:04 Obraz & Slovo

Už se ví, kdo je to ten tajemný Ostravak Ostravski? Tuto otázku si čas od času klade snad každý. Přestože věhlasný blogger se dávno odmlčel a pouze párkát do roka o sobě dá vědět na svých webových stránkách, jeho identita je stále tajemstvím. Nyní slavný anonym poskytl rozhovor kulturnímu deníku Ostravan.cz. Samozřejmě jen na dálku, prostřednictvím komunikačního programu Skype. Zároveň nakreslil svůj autoportrét a připojil pozdrav čtenářům.

Zvětšit obrázek

Také Ostravak Ostravski čte deník Ostravan.cz a vlastnoručně nakreslil pozdrav čtenářům.
Kresba: Ostravak Ostravski

Dobrý večer, Ostravaku. Jsem rád, že se potkáváme aspoň na dálku přes Skype. Jaký jste měl den?

Šichta, banda pohlupavcu, potem dom, bez dešnika, mokry jak ščur. Inač fajne.

Jak je to dlouho, kdy vás nějaký novinář naposledy zpovídal?

Naposledy v sobotu u Šentala. Kolega Ladik mě spovidal, kaj sem kupil to nove fajne tryko. Šak spominatě na Ladika, byvaleho novinařa, no ni?

Samozřejmě, že vzpomínám. Čím je to triko zajímavé?

Viděl sem v sekundhendu AC blesk DC tryko. Dychla na mě nostalgija jak cyp, tuž sem vyvalil dvacku a bylo moje. Fčil eště zhaňam pružkovane černozelene upnute galaty a odřenu džisku a potem už to budě dokonale. A ani nahodu nejdě o kryzu středniho věka.

Já jsem se na ty novináře ptal proto, že v poslední době stojíte mimo pozornost médií. Na čtenářský nezájem si ale stěžovat nemůžete, vždyť  se před pár týdny návštěvnost vašeho webu přehoupla přes čtyři milióny. Není škoda, že už své příspěvky nepíšete tak často jako v dobách své největší slávy?

Vy jako novinař to musytě znat nejlepši. Zajem medyji je pomiivy tajak zlevy v Kauflandu. Jak vychazaly dřysty každy den, knižki co měsyc, tuž hijeny přylezly.

A proč už nepíšete tak často jako před několika lety. Hádám správně, že došla inspirace?

Inspirytualizace nědošla, enem došel ten šedesatilitrovy demižon jabčaku od stryka ze zahrady. Ale spiš je to o psacy naladě.

Takže vás psaní omrzelo?

Kdyby mě to omrzelo, tuž zavřu kram s posledni bichlu, zakonzervuju denik a hotove, vyfarane, zarobene, no ni?

To si nemyslím, protože vám asi vyhovuje, že se knížky stále prodávají. Před pár týdny dokonce vyšla nová knížka pod názvem  Pravy Ostravak Ostravski vypravi. Rozhodně ale nejde o novinku, jak stojí v poditulu Vycuc teho nej aji z bonusami. Připadá mi to podobné jako s hvězdami pop music, které už nemají inspiraci, nebo náladu, a tak vydávají stále dokola různé Best Of, jen aby se něco prodalo. Snad se neurazíte, ale není toto i váš případ?

Tuž abych byl upřymny, do panelaku teče, chodim v jednych hadrach štrnasť dni, semtam němam co zežrať, misto dvanastki slompu sedmičku z Lidla (to tam asy něnapišetě, bo skryta reklama, tuž napiště nemenovany řetězec) a zystil sem, že michať benzyn s olejem z fryťaka felině moc dobře něrobi. A fčil se přectavtě, že se vas v take sytuacyji kdosyk zopta na suhlas s reedycyju.

Tomu rozumím, děkuji za upřímnost. Ale pojďme k jinému tématu, vaší identitě. A prosím o pravdivou a nevyhýbavou odpověď. Můžete stoprocentně vyloučit, že někdy prozradíte vaši identitu?

Co je stoprocentni? Ani na ten chlast už se něda spolehnuť, co se tyka procent. A fčil budťě upřymny vy: budě se vam lepši spat, jak budětě vědět, že to cele piše Fero Koloděj z Vřesyny? A nebo zněuznany intelektual z Divadelniho klubu?

Nezamlouvejte to. Dovedete si představit situaci, že veřejně prohlásíte: Jsem to já? Vím, že se vám to teď nehodí. Ale přece jen, někdy v budoucnu…. Vylučujete, že z anonymity jednou vystoupíte? Jasnou odpověď na jasnou otázku.

Myslim se, že každy je zvědavy, ale nikoho to nězaima. Takže zatim neni duvod. A momentalně mam na leve straně gzychtu ni moc pěkny beďar, tuž bych byl medyjalni celerbryta jak cyp.

Myslíte, že by byli čtenáři zklamaní, kdyby se dozvěděli, kdo opravdu jste?

Chlopi ze šichty by mě tak zpulhodiny nosyli na ramenach, bo by byli pyšni, co to maju v kanclu za celerbrytu. Potem by se uvědomili, co sem to o nich všecko psal a z tych ramen by mě vyšupli ze třetiho patra dolu na beton. Veřejnosti sem ukradeny, dokavaď neležim na plaži v Chorvacku s poblutymi převracenymi plavkami a něblekotam cyzym jazykem.

Tahám to z vás jak z chlupaté deky. Zkusím se zeptat naposledy. Před chvíli jste napsal, že „zatím není důvod“ prozrazovat identitu. Může se stát, že v budoucnu nějaký důvod bude?

Je mi jasne, že ze mě chcetě dostať „Nikdy něprav nikdy“. Tuž přyznavam, že je pravděpodobne, že na smrtelnym lužku to šeptnu do ucha svojim děckam, nebo cyzym děckam, nebo te pečovatělce, co budě zrovna odnašať moju plnu plinku.

A nebojíte se, že do té doby to na smrtelném loži prozradí někdo jiný. Určitě o tom pár lidí ví. Minimálně to musí vědět v nakladatelství Repronis, které vám posílá honoráře.

Furt odpovidam ja. Ale šak tež sem se vas ptal: Spal bystě klidnějši, jak bystě věděl, kery Juzek ja sem?

Ano, přiznávám, že bych byl rád, kdybych to věděl. Řeknete mi, kolik lidí kromě vás zná vaši identitu?

Celkem osum ludi. Ja, moje druhe ja, třeti ja, jeho segra, bratranec mojeho neviditelneho kamarada, jeho roba a milenka a ten prodavač v trafice. Asy stě nečekal, že ten rozhovor budě moc važny, no  ni? Ale esli umitě čitať mezy řadkami…

Pojďme tedy k jinému tématu… V nedávné minulosti podle vašeho blogu vzniklo představení Divadla loutek a pro Národní divadlo moravskoslezské jste přeložil do ostravštiny muzikál Donaha! Určitě těch nabídek ale bylo více. Odmítl jste nějaké?

Neodmitnul sem žadne, bo ich vic něbylo. Tuž viditě, zas taki slavny nejsem.

A byl byste rád, kdyby nějaká další nabídka přišla?

Tuž jasne. Ale tež by zaleželo, co by to bylo zač. Balet o Ostravakovi bych asi odmitnul. I když… Kdybych moh hrat labutiho štajgra…

A co film?

Vy se fakt myslitě, že Denik Ostravaka je sfilmovatělny?

Proč ne? Když se dalo udělat divadlo z Brenpartyje, proč by se nemohl udělat film z Denika Ostravaka… Zkuste se zamyslet, kdo by se vám líbil v hlavní roli?

Bred Pit, Kolin Furt nebo El Bunda. Ale jak bych byl přy zemi, tuž ten mlady Polak, Norbert, či Jarek.

A co Ruda z Ostravy? Ten by se vám jako filmový Ostravak nelíbil?

#$@#@#~#^~^&~#~#@$#@~$&*^{*&{*&{*^{*°}*{* ^~&^$~#@`##$~~*^{*   °}*{&{*&^$~#~#$`@~^&$~*{&{*}°*&*&.

Eště cosyk o Rudovi?

Teď vám asi nerozumím. Přepnul jste si na čínskou klávesnici, nebo jste při zmínce o Rudovi dostal křeč?

Je třeba to fakt vysvětlovať?

Je.

Ten pan se mi nelibi ani v reale, natož ve filmu. Jakimkoliv.

Ale ostravštinu ovládá, ne? A nosí stejné triko jako vy. Dokonce byl podezírán, že Ostravak je on.

Ostravak, co sy plete Hlubinu s Dubinu, neni Ostravak. Jeho ostravština stači tak Pražakum. A myslim, že sem se dosť jasně na Deniku parurazy vyjadřyl, že s nim něchcu mět nic společneho. Určitě stě to čital.

Vypadá to, že jste v civilu celkem kulturní člověk.

Tuž jasne, že sem kulturni člověk. Mam oblek!

Asi chodíte i do divadla. Která představení z poslední doby se vám nejvíce líbila? Samozřejmě kromě Donaha! a Z deniku Ostravaka.

Musym synkum z Myrona pochvaliť Habaďuru. Řechtal sem se jak vitěz Velke Pardubicke. Chistam se tež na Filipa, ale němam štěsti na listki.

A co hudba?

Jarek, to je jasne. Buty, pokuď je Pastr střyzlivy a nema kecavku jak na loňskich Kolorach. Špinarka. Uspěch. Jak nesu moc navaleni. Pamatuju na jeden jejich koncert v Bumerangu, jak se basak navalil tak, že bechnul z podyja na palu a museli ho odnesť.

OK, milý Ostravaku, prostor pro náš rozhovor se pomalu zaplnil. Děkuji za váš čas.

Neni za co. Kaj mam poslať fakturu?

#~#^~^&~#~#@$#@~$&*^{*&{*&{*^{*°}*{* ^~&^$~#@`##$~~*^{*   °}*{&{*&^$~#~#$`@~^&$~*{&.

Vidim, že zme na stejne vlně.

Poslední otázka: Co byste popřál novému kulturnímu deníku Ostravan.cz?

Mily deničku! Vinšuju ti, abys vydržel del než ta naša nově zvolena partyja.

 

 

Aleš Honus | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Obraz & Slovo", nebo přejděte na úvodní stranu.