Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Cyril Gely – Diplomacie

Cyril Gely – Diplomacie

Divadlo Antonína Dvořáka
Moravská Ostrava a Přívoz
27.10.202118:30 hod.

Na samém okraji světa, jak ho známe…

„Pane Choltitzi, co pro vás znamená lidský život? Řekněte mi: co je to život jednoho člověka? Opravdu máte odvahu zničit všechny ty životy, které jsou tam venku? A kolik dětí, které budou mít věk těch vašich, bude mezi padlými? Přemýšlel jste nad tím?“

Dvacátého pátého srpna 1944. Nad Paříží svítá. Ze všech stran se blíží spojenci, aby město osvobodili od nacistické nadvlády. Netuší, že Hitler vydal rozkaz k jeho totálnímu zničení a k likvidaci všech obyvatel. Finální rozkaz má vykonat vojenský místodržitel Francie, generál Von Choltitz. V jeho hotelovém pokoji jej překvapí švédský konzul Raoul Nordling, který si vytyčil těžký úkol: nacistickému generálovi rozkaz vymluvit a zachránit tak tisícileté město před jeho zkázou. Během strhující, brilantně se rozvíjející argumentace se ukazuje, že nad generálem von Choltitzem, mimochodem slezským rodákem, se vznáší Damoklův meč v podobě brutálního zákona, podle kterého za splnění rozkazu ručí životem vlastních dětí.
Také naše životy se radikálně proměňují. Svět, který jsme znali, mizí a stále nevíme, co všechno nás stávající krize bude stát. Pokud nelze zachránit vše, jak vybrat to, co bude zachráněno a jakou cenu za to zaplatit?

Oceňované francouzské drama Diplomacie je skvělým vhledem do myšlení člověka v extrémní situaci, kdy musí volit mezi dobrem pro svět a vlastním životem. Připomíná nám, že v momentech, kdy se pod našima nohama rozlamují tektonické desky dějin, drží osud světa v rukou ne společnost, ale několik konkrétních jedinců, jejichž mravní založení a hrdinství mohou zachránit životy nás všech.