Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Divadlo Sklep, Praha – Výběr z Besídek

Divadlo Sklep, Praha – Výběr z Besídek

Akord Ostrava-Zábřeh
Ostrava - Zábřeh
28.11.202219:00 hod.
Informace o ceně: 390,- / 350,- / 330,- / 290,- Sleva 20 % pro děti do 15 let, studenty (ISIC nebo jiný studentský průkaz), seniory nad 65 let, TP Slevy 50 % pro ZTP, ZTP/P (i doprovod 50 %) Slevy lze uplatnit pouze při koupi vstupenek v pokladně Akordu nebo Pokladu a vztahují se na 2. a 3. cenové pásmo.

Besídka je tradiční forma představení Divadla Sklep, pestrý sled scének, skečů, písní a tanců, který je každoročně obměňován těmi nejlepšími nápady v podání samotných autorů, členů Divadla Sklep.

Název divadla Sklep pochází ze skutečného sklepního prostoru domku babičky Davida Vávry, který zde soubor založil (pod původním jménem Kobil klub) se svým čtrnáctiletým spolužákem Milanem Šteindlerem v roce 1971. Texty z této doby, rané básně a krátké scénky, byly o pár let později použity v jednotlivých představeních pořadu Besídka. V první polovině sedmdesátých let tyto texty představovali pouze svým kamarádům. Původně soukromá aktivita zakládající dvojice a několika dalších přátel začínala ve druhé polovině sedmdesátých let přerůstat ve veřejná vystoupení.

Kolem roku 1978 se začíná utvářet jádro souboru – krom Vávry a Šteindlera ještě přibyl Jiří Burda, Tomáš Vorel, František Váša, Eva Holubová a Tomáš Hanák. Holubová se k souboru přidala po přijímacích zkouškách na DAMU, kdy jí Tomáš Hanák nabídl roli ve hře Podivuhodný cestopis, kterou za pomoci Vávry a Šteindlera předvedl poprvé přímo před profesory DAMU. Upoutali pozornost ohromným množstvím rekvizit, které si nesli s sebou, ovšem po „krupobití“, při němž házeli kroupy i po porotě, byli od přijímacích zkoušek vyhozeni.

Režie: kolektiv Divadla Sklep