Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Florian Zeller – Otec

Florian Zeller – Otec

Divadlo Petra Bezruče
Moravská Ostrava a Přívoz
08.06.202318:30 hod.
Informace o ceně: 350,- 280,- senior, student, ZTP, ZTP/P

černá komedie o důležitých věcech / jeden otec, jedna dcera a mnoho nezodpovězených otázek / milá zlatá, přestaň mi laskavě všechno tisíckrát opakovat / jak bych mohl zapomenout / proč musíš vždycky všechno tak komplikovat?

André je stárnoucí muž svých vlastních myšlenek. Býval tanečník a bydlí se svou dcerou Anne a jejím manželem Antoinem. Anebo pracoval jako inženýr a jeho dcera žije v Londýně s novým přítelem Pierrem? Proč má uprostřed odpoledne pyžamo? Kam se ztrácejí jeho hodinky? Kam mizí nábytek? A co dělá v jeho kuchyni ten cizí člověk s kuřetem? Křehká hra o stárnutí, zapomínání a o odpovědnosti dětí k rodičům. A taky o tom, kým jsme, když ztratíme sami sebe. 

 
Kromě úspěšného uvádění v Paříži, kde hra získala řadu prestižních cen, se stala velkým hitem na West Endu i na Broadwayi. Filmová adaptace dramatu (2020) získala dva Oscary. Anthony Hopkins si odnesl zlatou sošku v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli. Florian Zeller společně s Christopherem Hamptonem získal Oscara za Nejlepší převzatý scénář.