Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Johann Sebastian Bach – Okno

Johann Sebastian Bach – Okno

Divadlo 12
Ostrava
15.06.202419:00 hod.
Informace o ceně: 400,-   50% sleva pro ZTP, ZTP-P, studenty, učitele, seniory

Choreografie: Jo Strømgren
Hudba: Johann Sebastian Bach – violoncellové sonáty
Hraje: Truls Mørk

Zveme diváky na prohlídku zákoutí malého pokoje. Skrz jeho okno můžeme sledovat vzpomínky a nevyslovené emoce v široké paletě situací, a to vše v mrazivém severském vyobrazení. Jde o asociativní sled tanečních obrazů, které jsou svobodně a zlehka propojovány nejenom zpěvem a textovými fragmenty v národních jazycích tanečníků a jednoho herce, ale i jednoduchými situacemi. Drobný tvar inspirovaný komorním jevištěm Divadla „12″ bez nároku na vypointovanost a doslovnost představuje možné naplnění tanečně-divadelní imaginace.
Nejlepší strategií je nechat to vše na sebe působit a možná postupně zjistit, kolik toho v nás sdílené emoce dokážou odemknout.

Norský choreograf Jo Strømgren, respektovaný ve velkých baletních domech i na malých alternativních jevištích, je v Ostravě známý svými Mahlerovými vzpomínkami. Patří k „vývozním artiklům“ současného norského umění. Tento talentovaný Nor píše hry i filmové scénáře a režíruje činohru – je mimochodem specialistou na inscenování Ibsena. Síla Strømgrenova choreografického rukopisu je však s identitou severu silně spjata a tkví ve schopnosti vyprávět. Vyprávět magicky, zábavně, ale i dojemně a ironicky, s fantazií a s vypointovaným vtipem. V tom se Strømgren jako choreograf současného tance naprosto vymyká. Humor a groteskní vidění světa není v tomto žánru příliš obvyklé. Jeho taneční divadlo si však bez ironie, nadsázky či parodie nelze představit.

NDM uvádí v koprodukci s se souborem Jo Strømgren Kompani (Norsko).