Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Molière – Lakomec

Molière – Lakomec

Divadlo Mír
Ostrava-Vítkovice
28.09.202219:00 hod.
Informace o ceně: 550,- / 490,-   Studenti, senioři, ZTP a ZTP/P 20% sleva.

Klasická komedie o chamtivosti a lásce v různých podobách

Eliška miluje Valéra a její bratr Kleant zase Marianu, jenže tu si vyhlédl i jejich otec Harpagon, který také miluje. Zoufale, nekonečně a chorobně zbožňuje… Peníze. Ty tvoří celý jeho svět, s nimi jeho život stojí a padá. Komu dá tedy přednost? Marianě, svým dětem nebo penězům? V titulní roli Harpagona se představí Vladimír Polák.

Lakomce napsal francouzský herec, spisovatel a dramatik Molière již v roce 1668. Jedná se o velmi úspěšnou divadelní hru, která je i přes datum svého vzniku stále aktuální a nadčasová. I proto byla přeložena do mnoha světových jazyků a má za sebou také několik filmových adaptací.

Je to jedno z nejvýznamnějších děl vrcholného francouzského klasicismu, ve kterém autor poukazuje na dopady chamtivosti a kritizuje chorobnou touhu po penězích, které deformují charakter i mezilidské vztahy.

Lakomce režíruje Pavel Šimák, který v Národním divadle moravskoslezském režíroval veleúspěšnou hudební komedii Donaha! (Hole dupy) a v minulosti byl i uměleckým šéfem činohry tohoto divadla. Do Ostravy se tak po dlouhé době nevrací pouze hra Lakomec, ale také tento úspěšný sokolovský režisér. Scénu má na starosti Alžběta Hanzlová a kostýmy David Janošek.