Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Ohad Naharin – Hora

Ohad Naharin – Hora

Divadlo Jiřího Myrona
Ostrava
28.09.202316:00 hod.
Informace o ceně: 420,- / 400,- / 380,- / 360,-   50% sleva pro ZTP, ZTP-P, studenty, učitele a seniory

Zelený, znepokojivý a strašidelně krásný svět

Ohad Naharin je jednou z nejvýznamnějších osobností současné světové umělecké scény, která udává směr, styl a ovlivňuje vývoj současného tance. Pořád jsou jeho díla živá a aktuální a jeho tvorba je velmi žádaná na prvních scénách světových souborů. Slavný tanečník Michail Baryšnikov řekl pro izraelský deník Haaretz: „Ohad přitahuje ty nejlepší tanečníky na světě. Nikdy jsem neviděl takovou kombinaci krásy, energie a techniky.“
Každé dílo Ohada Naharina je překvapením – ale můžete se spolehnout, že vás bude inspirovat! Název, který Naharin pro své dílo zvolil – Hora – je další dráždivou volbou v řadě záhadných názvů, které Naharin tak rád nabízí.
Hora nebo horo (v bulharštině „хоро“, v makedonštině „oro“, v řečtině „χορός“„) je tradiční folklorní kolektivní tanec z Balkánu, Rumunska, Moldavska, ale také Izraele. Naharin možnost odkazu k národním kořenům Izraele nepopírá, nicméně vylučuje jakékoli jednoduché vyvození z něj, když říká: „Přitahoval mě zvuk slova. Pro některé z nás je to tanec.“ A dodává: „Je tu vedlejší význam, který se mi líbí – ve španělštině to znamená ‚hodiny‘, v jiných jazycích existuje několik dalších výkladů.“ Je třeba podotknout, že v českém jazyce má slovo „hora““ zcela jiný význam, a to je Naharinův záměr!
Naharin přirovnal Horu k hřišti s jedenácti hráči s vlastními pravidly. Ohad Nahrin doplňuje: „Cíleně jsem vytvořil mnoho vrcholů a vrcholy mají zvláštní rytmus. Není to myšlenka nebo příběh, který to drží – je to napětí. Tanečníci jsou celou dobu na pódiu. Neopouštějí prostor.“
Ohad Naharin vybral několik známých klasických skladeb – například slavné melodie Clauda Debussyho, Modesta Musorgského, Richarda Strausse, Edvarda Griega a také hudbu z filmu 2001: Vesmírná odysea a úvodní téma ze Star Treku. V rukou Isaoa Tomity, průkopníka elektronické a imaginační hudby, získávají tyto skladby futuristický nádech a originální zvuk.

Inscenace Hora bude mít v Ostravě svou českou premiéru.