Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Oren Lavie – Medvěd, který tam nebyl

Oren Lavie – Medvěd, který tam nebyl

Divadlo loutek Ostrava
Moravská Ostrava a Přívoz
26.05.202415:30 hod.
Informace o ceně: 150,-

O jednom velkém hledání sebe sama uprostřed lesa

Bylo nebylo jednou jedno svědění. Svědění, které se nápadně podobalo medvědovi. Jestli to ale opravdu byl medvěd, bylo potřeba nejdřív zjistit. A přitom zjišťování se medvěd dověděl nejenom něco o sobě, ale i o věcech kolem. Třeba že čím víc se dívá, tím méně vidí, protože stromy rostou, a vidět to nejde. Nebo že nejtišší ticho je ticho v nás. A že to ticho uslyšíme, když budeme dobře poslouchat. Že najít nové přátele je sice skvělé, ale ještě lepší je najít znovu ty staré. A vůbec nejlepší je nebát se hledat, i když to někdy znamená bloudění. Jít pořád dál je stejně jediný způsob, jak se v lese někam dostat. Tak pojďte s námi putovat za poznáním! 

Medvěd, který tam nebyl: tato jediná knižní publikace izraelského režiséra, scénáristy i hudebníka Orena Lavieho, v sobě nese poetiku hravého Medvídka PÚ a filozofického Malého prince. Lehce přitroublé otázky Medvěda, který jen tak mimochodem vznikl z jednoho svědění, k okolnímu světu připomínají otázky malých dětí předškolního věku. Adaptace této poetické knihy (ve které je hodně myšlenek, ale málo slov) se zdá být jako stvořená pro interaktivní inscenaci v loutkovém divadle.

Inscenaci realizuje tvůrčí tým Markéty Bockové (režie, dramaturgie) a Laury Černákové (scénografie, dramaturgie) jako vítězný projekt Open callu 2023.