Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Petr Iljič Čajkovskij – Labutí jezero

Petr Iljič Čajkovskij – Labutí jezero

Divadlo Antonína Dvořáka
Moravská Ostrava a Přívoz
25.11.202318:30 hod.
Informace o ceně: 440,- / 420,- / 400,- / 380,-   50% sleva pro ZTP, ZTP-P, studenty, učitele a seniory

Libreto, choreografie Youri Vámos

„Drama, láska a tragédie jsou podstatou této verze Labutího jezera a díky psychodramatu už příběh není baletní pohádkou, ale skutečnějším, hmatatelnějším a troufám si říct i filmovějším zážitkem, který se vzdaluje od klasických verzí většiny choreografů Labutích jezer.“
Oliver Königsfeld (výkonný ředitel BBTK v Německu)

Nejslavnější klasický balet Labutí jezero se stal téměř symbolem baletního umění. Příběh, který vychází ze sbírky německých národních pohádek o princezně Odettě, černokněžníku Rudovousovi a nešťastném princi, si získal nesmrtelnost díky hudbě Petra Iljiče Čajkovského.

Zatímco většina choreografů inscenuje více či méně striktně podle původního libreta Vladimíra Petroviče Begičeva a Vasilije Fjodoroviče Gelcera, Youri Vámos se inspiruje osobností prince. Nevysvětluje drama s temnými pohádkovými prvky mimo princovu mysl, ale objevuje tragické dispozice hluboko v princově psychice. Vámos interpretuje tragédii Labutího jezera s hmatatelným oidipovským komplexem prince, který se na jevišti objevuje ve třech podobách – princ jako dítě, mladík a mladý muž.

Stejně jako ve všech baletech Youriho Vámose není ani v Labutím jezeře klasický tanec pouze technickým základem. Choreografie přebírá části z Petipovy a Ivanovovy tradiční choreografie. Jsou pouze citlivě pozměněny tam, kde to nová interpretace vyžaduje. Verze Youriho Vámose je moderní či spíše „současná“ v tom smyslu, že psychologie inscenace skrytá v pohádkové symbolice dramatu je dešifrována a rámcový děj umožňuje dnešnímu divákovi přístup k dramatické hloubce Labutího jezera.