Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Roland Schimmelpfennig – Zimní slunovrat

Roland Schimmelpfennig – Zimní slunovrat

Komorní scéna Aréna
Moravská Ostrava a Přívoz
25.10.202118:30 hod.
Informace o ceně: 260,- 180,- student, senior, ITIC, ZTP

Derniéra

Poslední hrou sezóny bude Zimní slunovrat uznávaného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga, který tak bude v Ostravě uveden vůbec poprvé. 

Drama začíná 23. prosince, kdy k sociologovi – Albertovi a jeho ženě Bettině přijíždí tchyně Corinna. Vztah Alberta a Bettiny není ideální, situace je však s příjezdem tchyně ještě více napjatá a k tomu se u dveří objeví lékař Rudolf, nový známý Corinny, se svými radikálními politickými názory. Albert, zabývající se holocaustem, následující hodiny stráví v opojení vínem a pod vlivem prášků proti bolesti, jen tak je totiž schopný ustát radikální názory Rudolfa, který přiletěl z Paraguaye, která byla po válce útočištěm mnoha nacistů.

Charakteristickým pojítkem Schimmelpfennigových her je téměř básnický jazyk, se kterým pracuje velmi rafinovaně. Existenční zápas člověka konfrontovaného společenskou situací se nachází v centru autorovy pozornosti. Protože však jeho drama nemůže reagovat na právě probíhající změny, obsahují jeho texty univerzálnější témata. Ve svých textech se vrací ke klasikům jako k Shakespearovi, Moliérovi, ale i k antickým kořenům – Euripidovi nebo Sofokleovi.

Dramaturgicky a režijně hruukočírovalo duo Adam Svozil a Kristýna Kosová, mladí umělci, kteří za svůj režijní debut obdrželi Cenu Marka Ravenhilla.

Hlavních rolí se zhostí Vojtěch Lipina a jeho manželku ztvární Petra Kocmannová, která se v premiéře objeví poprvé od své mateřské dovolené. Dále se diváci mohou těšit na Alenu Sasínovou-Polarczyk, Vladislava Georgieva a Josefa Kalužu.