Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Royal Moscow Ballet – Labutí jezero

Royal Moscow Ballet – Labutí jezero

Multifunkční aula GONG
Ostrava
09.12.202119:00 hod.
Informace o ceně: 1790,- / 1490,- / 1190,- / 1090,- / 990,- / 490,-    

Baletní soubor Royal Moscow Ballet opět zavítá do Prahy, Brna a Ostravy

Kongresové centrum Praha, Výstaviště Brno i Gong Ostrava se změní na romantická místa plná fantastických baletních výkonů.

Již se stalo předvánoční tradicí, že v době adventu přijíždí do České republiky uznávaný baletní soubor Royal Moscow Ballet. Na hudbu P. I. Čajkovského zatančí nejlepší ruští tanečníci představení plné lásky, vášně, ale i smutku – Labutí jezero. Tato baletní klasika se se vždy u českého publika setkává s velkým úspěchem.

Klasický ruský balet je stále na špičce světového baletu. Tak jako má Brazílie fotbal, Itálie operu, tak je Rusko již století spojováno s baletem a klasickou ruskou baletní školou. Tradice a kvalita výuky je bezpochyby nepřekonatelná.

Labutí jezero od P. I. Čajkovského patří mezi nejznámější baletní díla na světě. Jeviště plné ladných baletek – labutí – vznášejících se na špičkách nad „hladinou“ si zamilují nejen baletní nadšenci, ale i běžné kulturní publikum. Představení je svoji pohádkovou atmosférou vhodné i pro větší děti. Romantický příběh prince Siegfrieda a krásné princezny Odetty zakleté do podoby labutě představuje základní kámen klasické ruské baletní školy a již téměř sto třicet let patří k nejúspěšnějším titulům světových divadel.
Námětem mu byla původně německá báje, ve které jsou labutě uctívány jako kouzelné bytosti. Libreto plné emocí a dějových zvratů napsali společně V. P. Begičev a F. V. Gelcer. Čajkovského pohádkový děj inspiroval k vytvoření nádherné hudby, jejíž jednotlivé části se hrají dodnes i na samostatných koncertech.