Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Cyklus komorních koncertů – Matěj Pinkas

Cyklus komorních koncertů – Matěj Pinkas

Divadlo Jiřího Myrona
Ostrava
07.03.202419:00 hod.

Cyklus komorních koncertů bude v březnu hostit talentovaného mladého klavíristu Matěje Pinkase (2005).

Ten má za sebou i přes svůj mladý věk již řadu úspěchů. Zúčastnil se úspěšně řady mezinárodních soutěží jako Prague Junior Note 2017, Broumovská klávesa 2018, Virtuosi per musica di pianoforte 2018, Beethovenovy Teplice 2019 či International Competition for Young Instrumentalists  2019 v italském Povolettu, kde všude získal titul laureáta. V minulé sezóně absolvoval studijní pobyt v USA, který v červnu ukončil provedením Rachmaninova Klavírního koncertu č. 2 za doprovodu Parkland High School Youth Symphony. V září 2022 vystoupil jako sólista ve Dvořákově síni Rudolfina za doprovodu České sinfonietty v rámci hudebního festivalu Dvořákova Praha a v dubnu 2023 pak  za doprovodu FOK ve Smetanově síni Obecního domu.

V sezóně 2023/2024 se představí jako sólista ve Velkém sále Berlínské filharmonie za doprovodu Sinfonie Orchester Berlin. V Ostravě ho budeme moci slyšet poprvé a to 7. března s nádherným programem – zazní skladby F. Schuberta, L. van Beethovena, R. Schomanna, B. Smetany, F. Chopina a S. Prokofjeva.

Záštitu nad koncertem převzali náměstkyně primátora SMO Lucie Baránková Vilamová a náměstek hejtmana MSK Lukáš Curylo, finančně je podporují statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj.