Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Janáčkova filharmonie – Alexandra Dovgan

Janáčkova filharmonie – Alexandra Dovgan

Kino Vesmír
Moravská Ostrava a Přívoz
22.04.202419:00 hod.
Informace o ceně: 290,- / 260,-   100,- učitel ITIC, student ISIC, dítě a student do 19 let   50% sleva ZTP, ZTP/P, senior nad 65 let

R / Cyklus klavírních recitálů

Poprvé v České republice se představí právě v Ostravě se svým recitálem mladá šestnáctiletá pianistka Alexandra Dovgan. Její kariéru odstartovalo před 6 lety vítězství v prestižní soutěži Grand Piano Competion.

Sergej Rachmaninov
Variace na Corelliho téma op. 42

Alexandr Skrjabin
Klavírní sonáta č. 2 gis moll op. 19

další program bude zveřejněn později

Alexandra Dovgan – klavír

Ostravský recitál Alexandry Dovgan bude debutovým českým vystoupením této mladé, teprve šestnáctileté pianistky. Její slibnou mezinárodní kariéru zahájil úspěch v prestižní soutěži Grand Piano Competition, kterou vyhrála v pouhých deseti letech.

Stěžejními díly večera budou dvě kompozice ruských skladatelů pozdního romantismu. Variace na Corelliho téma Sergeje Rachmaninova vznikly v období skladatelovy americké emigrace. Téma, které v nich variačně zpracoval, původně vůbec nepochází od Corelliho. Stopy oblíbené taneční melodie označované jako folia můžeme sledovat až do 15. století. Corellimu posloužila jako základ k variacím v jedné z jeho barokních houslových sonát, Rachmaninov téma přetvořil svým harmonicky bohatým a pianisticky brilantním hudebním jazykem s pestrou škálou výrazových poloh.
K vytvoření Druhé klavírní sonáty, někdy označované také jako Sonáta‑fantazie, našel Alexandr Skrjabin inspiraci během pobytů u mořského pobřeží. Téměř impresionistická hudba evokuje poklidnou hladinu, pochmurné vlnění mořských hlubin i bouřlivou sílu širého oceánu.