Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Janáčkova filharmonie – Brahmsova pastorální

Janáčkova filharmonie – Brahmsova pastorální

Kino Vesmír
Moravská Ostrava a Přívoz
15.02.202419:00 hod.
Informace o ceně: 430,- / 400,- 100,- učitel ITIC, student ISIC, dítě a student do 19 let 50% sleva ZTP, ZTP/P, senior nad 65 let

A / Symfonický cyklus

Mladý nadějný autor Ian Mikyska vytvořil k 70. JFO novou kompozici. Koncert, na kterém zazní, bude ostravským debutem mladé francouzské dirigentky Lucie Leguay a v Bergově koncertu se představí slovenský houslista Dalibor Karvay, koncertní mistr Vídeňských symfoniků.

Ian Mikyska
Nová skladba na objednávku

Alban Berg
Koncert pro housle a orchestr

Johannes Brahms
Symfonie č. 2 D dur op. 73 „Pastorální“

Dalibor Karvay – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Lucie Leguay – dirigentka

Sedmdesáté výročí JFO si žádá oslavu. A jak jinak slavit než hudbou? Dali jsme proto příležitost mladým nadějným skladatelům, aby vytvořili nové kompozice. Autorem první z nich je Ian Mikyska, který i přes svůj nízký věk patří k nejvýraznějším současným skladatelům v oblasti soudobé a experimentální hudby.

Koncert pro housle a orchestr s podtitulem „Památce anděla“ od Albana Berga patří mezi vrcholné kompozice minulého století. Dílo z roku 1935 vypráví příběh Manon Gropiusové, která v osmnácti letech podlehla dětské obrně. Bergův koncert vykresluje boj něžné dívky se zákeřnou nemocí a vrcholí variacemi na Bachovo zpracování luteránského smutečního chorálu Es ist genug.
Večer uzavře Brahmsova Druhá symfonie, které se pro její blízkost k přírodě někdy přezdívá „Pastorální“. Vznikla v roce 1877 během skladatelova letního pobytu u rakouského Vrbského jezera (Wörthersee). Celým dílem prostupuje notná dávka melancholie a sám autor prohlásil, že nikdy předtím nenapsal dílo tak smutné.

Koncert bude ostravským debutem mladé francouzské dirigentky Lucie Leguay, v Bergově koncertu se potom publiku představí slovenský houslista Dalibor Karvay, koncertní mistr Vídeňských symfoniků.