Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Janáčkova filharmonie – Zahajovací koncert 70. sezóny II

Janáčkova filharmonie – Zahajovací koncert 70. sezóny II

Kino Vesmír
Moravská Ostrava a Přívoz
06.10.202319:00 hod.
Informace o ceně: 430,- / 400,-   100,- učitel ITIC, student ISIC, dítě a student do 19 let 50% sleva ZTP, ZTP/P, senior nad 65 let

A / Symfonický cyklus

Beethovenův Houslový koncert a Šostakovičova Devátá symfonie, k tomu houslista Vadim Gluzman a šéfdirigent JFO Vassily Sinaisky, které spojuje nejen dlouhodobé profesní, ale také přátelské pouto. Gluzman navíc Beethovenův koncert doplní moderně pojatými kadencemi z pera Alfreda Schnittkeho.

Ludwig van Beethoven
Koncert pro housle a orchestr D dur op. 61

Dmitrij Šostakovič
Symfonie č. 9 op. 70

Vadim Gluzman – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – šéfdirigent JFO

Houslistu Vadima Gluzmana pojí s šéfdirigentem JFO Vassilym Sinaiským nejen profesní, ale také dlouholeté přátelské pouto. Oba interpreti teď spojí své síly při provedení Houslového koncertu Ludwiga van Beethovena. Skladba ze samého počátku 19. století sice ještě vyvěrá z klasicistního prostředí, svými proporcemi a postavením orchestru téměř naroveň sólistovi už ale přináší lehký závan romantismu. Vadim Gluzman navíc Beethovenův koncert doplní netradičními, moderně pojatými kadencemi z pera Alfreda Schnittkeho.

Byl to právě Beethoven, kdo proměnil devítku v téměř magické číslo. Alespoň pro hudební symfoniky. Každý skladatel, který se pustil do psaní své deváté symfonie, narazil na mnohdy až přehnaná očekávání publika. Pro Dmitrije Šostakoviče představovala Devátá symfonie obzvláště těžké břemeno. Když v roce 1945 začal dílo komponovat, velká očekávání měl i tehdejší sovětský režim. Po dvou Šostakovičových válečných symfoniích čekal majestátní, vokálně orchestrální dílo velebící Stalina a vítězství Rudé armády. Dílo, které by se stalo sovětskou národní „ódou“. Dočkal se ale neoklasické a mozartovsky radostné symfonie. Popuzení představitelé režimu dílo na Stalinův rozkaz brzy zakázali a na koncertní pódia se vrátilo až o řadu let později.