Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Léto v centru – Thom Artway (solo)

Léto v centru – Thom Artway (solo)

Černá louka
Ostrava
15.06.202319:00 hod.
Informace o ceně: 100,-

První hudební pecka letošního Léta v centru. Zpěvák, textař a kytarista Thom Artway patří aktuálně k nejuznávanějším mladým muzikantům české hudební scény.

Ve své tvorbě dokonale propojuje moderní zvuk s klasickým písničkářstvím. Jeho skladby jsou podmanivé díky charakteristickému hlasu a jasně rozpoznatelným melodiím. Pro své posluchače vytváří hudebně emotivní svět s niternými texty. Volně se inspiruje zejména britskými písničkáři a již na ceněném debutovém albu Hedgehog si vytyčil vlastní cestu, po které s lehkostí došel k druhé autorské desce All I Know. Aktuálně se vrací k rodné češtině a na světe jsou již dva české singly s videoklipy Nezapomenout (2021) a Buď se mnou (2022).

Sólová vystoupení pouze s kytarou se nesou v duchu intimní atmosféry, ve které dochází k přímé konfrontaci s posluchači. Bezprostřední blízkost a otevřenost jsou klíčovými prvky samostatných koncertů. Upřímná radost z hraní sdílená s publikem přináší vždy skvělý zážitek. Thomův projev je ryzí, radostný a procítěný.

Druhým albem s názvem All I Know (Warner Music, 2018) se Thomovi podařilo navázat na úspěšný debut Hedgehog (2016, Warner Music). Nahrávka All I Know je oproti prvotině rychlejší, objevuje se na ní více elektroniky a elektrických kytar.

K albu natočil Thom videoklipy All I know a Sleeping Next to You v londýnském YouTube Space studiu, kam zavítal díky výhře v projektu Czech Fresh. Oba měly celosvětovou premiéru v britských médiích, např. v legendárním britském magazínu Clash. Kromě toho hrál čile nejen doma, ale i v zahraničí: na legendárním festivalu Sziget v Maďarsku, na showcase festivalech Alternative Great Escape v UK, Waves Vienna ve Vídni, MaMA v Paříži nebo BUSH v Budapešti, dále pak ve Švýcarsku, Lucembursku, Nizozemsku, Finsku či Polsku a v UK absolvoval dvě turné. Na singlu Dream Your Life Away (2020) si Thom vyzkoušel spolupráci s britským producentem Eddie Stevensem.

Thom Artway se řadí do generace písničkářů, kteří vyrůstali s kytarou v ruce na ulicích světových měst. Jako busker začínal u Lennonovy zdi v Praze na Malé Straně. V roce 2013 nahrál EP Still Standing Unknown. V té době také strávil pět měsíců v Austrálii, kde se věnoval cestování a pouličnímu hraní. První singl I Have No Inspiration (2015) zaznamenal obrovský úspěch. Stal se hitem a na více než rok a půl ovládl přední příčky českých hitparád. Za debutové album Hedgehog pak Thom získal hned dvě Ceny Anděl 2016 České hudební akademie, a to v kategoriích Zpěvák roku a Objev roku. V červenci 2017 se stal výhercem v projektu Czech Fresh, který je zaměřen na podporu exportu české hudby a jehož cílem je představit umělce na mezinárodní hudební scéně.

Ocenění
Anděl 2018 – nominace v kategorii Sólový zpěvák
Czech Fresh 2017 – Vítěz mezinárodního hudebního projektu
Anděl 2016 – Cena České hudební akademie v kategorii Objev roku a Zpěvák roku za album Hedgehog
Žebřík – nominace v kategorii Nejlepší album a Nejlepší zpěvák 2018, 3. místo v kategorii Deska roku 2016
Český slavík Mattoni 2016 – Nominace v kategorii Objev roku
Žebřík 2015 – Vítěz v kategorii Objev roku

Diskografie
2018 – All I Know (Warner Music)
2016 – Hedgehog (Warner Music)
2013 – Still Standing Unknown (EP)

Více informací na webuFacebookuInstagramu či Youtube. 

Aktuality na FB události a webu Léta v centru.