Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Poetický večer – Ondřej Fencl a Kristýna Ryška

Poetický večer – Ondřej Fencl a Kristýna Ryška

Klub Parník - (CKV)
Moravská Ostrava a Přívoz
15.04.202419:00 hod.
Informace o ceně: 300,-

Hudebně-poeticko-divadelní projekt s cílem“rehabilitovat“ poezii ve smyslu vrátit ji zpátky k lidem. Básně a písně, zhudebněná poezie – Seifert, Hrabě, Skácel, Merta… Poezie je dnes cosi archaického, z časů našich babiček, případně z učebnic. Přitom vhodně zvolené básně Jaroslava Seiferta, Václava Hraběte nebo Jana Skácela si zamiluje každý vnímavý jedinec, pokud jsou mu předestřeny jinak než jako povinná literatura z pera dávno nežijících soch.

Ondřej Fencl – klavírista, kytarista, zpěvák, hudební manažer a publicista (nar. 8.8. 1981), dvacet sedm let frontmanem folk-rockového Hromosvodu, od roku 2007 kapelník, klávesista a manažer 5P Luboše Pospíšila a také kytarista Schodiště aneb dřívějšího Nahoru po schodišti dolů bandu; textař (Lenka Dusilová, Olympic, L. Pospíšil…); novinář (FSV UK – mediální studia). Od jara 2011 spolupracuje s Vladimírem Mertou, později i s houslistou Janem Hrubým, participuje na nedávném comebacku Marsyas, od loňska vystupuje s Vaškem Koubkem. V roce 2018 vyšla u nakladatelství Galén kritikou ceněná sbírka Fenclových básní Všetečky. www.ondrejfencl.cz „Seifert zejména k stáru psal o lásce z podobných úhlů jako dnešní dělníci pop music, jen při vší úctě k nim poněkud vkusněji. Já básničky píšu odmalička a nepřestává mě překvapovat, že když pošlete smskou říkanku, která má duši, rezonuje to prakticky stoprocentně.

A to není mnou, ale tím, že lidem prostě hezky podaná, zveršovaná emoce konvenuje, ba chybí a je jedno, jestli je člověku dvacet nebo šedesát.“ Kristýna Ryška – všestranná herečka, rodačka z Rožnova pod Radhoštěm. Známá například z filmů Metanol, Guru, Bábovky, Absurdistán, ze seriálů Zlatá Labuť, Král Šumavy, Ochránce, Bez vědomí, Ulice… Recitaci si absolventka Janáčkovy konzervatoře vyzkoušela třeba v komponovaných pořadech s Hradišťanem. Hraje na klavír, cimbál, flétnu, za nejlepší hudbu považuje tu od The Beatles, ráda jezdí do Itálie, miluje dorty, černý čaj, Valašsko, čte faktografickou literaturu, chtěla by si zahrát s Bradem Pittem, oblíbeným hercem je Belmondo a obdivuje hrdiny odboje jako třeba Václava Morávka. „Všechno začalo mailem, nejdelším, co mi kdy kdo poslal. Napsal ho Ondra, ve zkratce tam stálo, že prý spolu musíme oživit poezii, protože oba milujeme Beatles, tak si budeme rozumět… A pak mezi smskami a pár setkáními u piva se ukulo cosi nehmotného, ale přesto jasného natolik, abychom si řekli, že to stojí za konkrétní pokus. Teď už jenom doufáme, že dnešní divák má na poezii čas a výdrž.“