Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce InspiroHub: Mára Holeček – Expedice Baruntse: Nebeská past

InspiroHub: Mára Holeček – Expedice Baruntse: Nebeská past

Dům kultury Poklad
Ostrava-Poruba
27.01.202218:00 hod.
Informace o ceně: 200,- předprodej 270,- na místě

„Ten největší limit je v nás, v našich dovednostech, představivosti a v tom, co jsme schopni obětovat.“

Mára je jedním z nejúspěšnějších a nejzkušenějších horolezců současnosti. Jeho doménou je alpský styl, tedy výstup, při kterém se k vrcholu postupuje bez umělého kyslíku a v malém počtu lidí. Jako první Čech v historii získal prestižního ocenění Piolet d’Or (tzv. Zlatý cepín), kterému se říká horolezecký Oscar. Několikrát také obdržel cenu Výstupy roku ČHS a Horolezec roku.

V květnu 2021 sledoval celý svět boj o život Máry a jeho parťáka Radka Groha pod vrcholem himálajské sedmitisícovky Baruntse (7129 metrů). Čtyři noci byli uvězněni ve sněhovém uragánu. Na pár metrech čtverečních, v „bílé tmě“, bez jídla, v mokrém oblečení a v neuvěřitelném mrazu museli čekat na zlepšení počasí. Nakonec se stal zázrak a hora je pustila domů. Tento prvovýstup severozápadní cestou nakonec nazvali Nebeskou pastí.

Přijďte si poslechnout Márovo vyprávění o neuvěřitelných dobrodružstvích v místech, kde se přírodní podmínky téměř neslučují s lidským životem. Kde jde, jak sám říká, o boj Máry o „holečka“ (tedy o holý život). Zažijte Márův osobitý humor a obrovskou životní energii.

Mára Holeček se jako horolezec zabývá objevováním nových výstupových směrů v nejvyšších horách světa. Leze od svých čtyř let a podle svých slov se snaží vylézt vše, co vyrostlo od výše jednoho metru nad hladinou moře až po himálajské obry. Od roku 2007 uspořádal nespočet horolezeckých expedic po celém světě. Má na svém kontě více než desítku prvovýstupů. Odmítá zažitou představu, že vrcholem veškerého horolezeckého snažení je dosažení co nejvyšší nadmořské výšky. Stejně důležitými se pro něj staly také obtížnost výstupu a styl, jakým se k vrcholu dostane. I přes rozdílné cíle, např. velké stěny, ledové a sněhové kopce nebo koktejl všeho dohromady – takzvané mixy, mají podle něj výpravy do hor společného jmenovatele: „Vyhledávat náročné lezecké terény v maximálním počtu dvou, nanejvýš tří lidí a nést s sebou akorát to, co naše záda unesou. A pokud štěstí dá své svolení, tak vznikne i nová cesta.“ Svým osobitým způsobem prezentace a přednášení získal řadu cen na mezinárodních i tuzemských festivalech.