Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce InspiroHub – Zdeněk Háček Hák a Radoslav Radar Groh – Prvovýstupy v centrálním Himálaji

InspiroHub – Zdeněk Háček Hák a Radoslav Radar Groh – Prvovýstupy v centrálním Himálaji

Dům kultury Poklad
Ostrava-Poruba
05.03.202418:00 hod.
Informace o ceně: 200,- 160,- student, senior, 100,- ZTP, ZTP/P

„Nejen výška dělá horolezce.“

Dva nepřehlédnutelní krkonošští horolezci Háček a Radar mají na svém kontě v součtu sedm prvovýstupů v samotném srdci Himálaje – Háček šest, Radar tři, dva z nich zdolali společně. Oba zažili v horách spoustu zábavy, ale i nejednu krizovou situaci, vše zachytili na unikátních fotografiích i videích. Věřte, že jejich společné vystoupení nebude suchým faktografických popisem, očekávejte veselé multimediální vyprávění.

Zdeněk Háček Hák – horolezec, skialpinista, pískař, horský vůdce UIAGM a trojnásobný tatínek je nepřehlédnutelnou postavou českého outdooru.Jako horský vůdce vodí lidi po horách už od roku 2010. Třeba na Matterhornu byl víc než čtyřicetkrát.Do vyšších hor se poprvé podíval v roce 2016, kdy vystoupil a na lyžích sjel nejvyšší horu Afghánistánu – Nošak. Od té doby podnikl šest prvovýstupů v Karakoramu a Himálaji: Gašerbrum I (8068 m), Kyajo Ri (6186 m), Čamlang (7319 m), Kangchung Shar (6063 m), Ama Dablam (6812 m) a Chumbu (6853 m). Za prvovýstupy na Gašerbrum I a Čamlang s Márou Holečkem získal dvakrát prestižní ocenění Piolet ďOr, označované za horolezeckého Oscara. Říká, že expedice jsou pro něj určitá forma meditace a odpočinku.

Radoslav Radar Groh – horolezec, skialpinista, horský vůdce, mistr ČR ve skialpinismu. Má na svém kontě několik ikonických horolezeckých výstupů. V září 2016 provedl spolu s Jindřichem Hudečkem první český zimní výstup na Fitz Roy v Patagonii, spolu s dalšími českými horolezci pak na osmitisícovku Nanga Parbat nebo podnikl s Márou prvovýstup na peruánskou horu Huandoy a sedmitisícovku Baruntse, o kterých vzniklo několik filmů.