Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce InspiroHub – Zdeněk Háček Hák – Expedice Chumbu 2022 – Poslední let sokola

InspiroHub – Zdeněk Háček Hák – Expedice Chumbu 2022 – Poslední let sokola

Dům kultury Poklad
Ostrava-Poruba
12.06.202318:00 hod.
Informace o ceně: 200,-

Kvartetu krkonošských horolezců (Zdeněk „Háček“ Hák, Jaroslav „Banán“ Bánský, Radoslav „Radar“ Groh, Petr „Kejklas“ Kejklíček) se podařil v roce 2022 skvělý výkon – prvovýstup západní stěnou dosud panenské himalájské velehory Chumbu (6859 m.n.m), která leží jen pět kilometrů vzdušnou čarou od frekventovaného treku do base campu pod Mt Everestem. Cestu nazvali The last flight of the Falcon (Poslední let sokola) jako vzpomínku na horského vůdce a kamaráda Andrzeje Sokolowského, který ve stejný rok tragicky zahynul v Tatrách. Výstup započali na ledovci Gaunara a sestoupili na ledovec Changri Nup. Jednalo se tak zároveň o první traverz celého masivu.

Expedice byla nebezpečná zejména díky průstupům pasážemi vertikálního sněhu, kde lezec nemůže prakticky jistit. Náročné bylo také probíjení ostrými hřebeny a závěrečné nekonečné slaňování. Výpravu také postihla nepříjemná nemoc dengue, kterou onemocněl Háček i Juraj Koreň. Juraj původně plánoval z vrcholu hory sletět na paraglidu, ale musel být nakonec ze základního tábora evakuován vrtulníkem.

Nechte si vyprávět zážitky z této expedice samotným otcem myšlenky Háčkem. Co bylo na výstupu a následném sestupu nejtěžší? A jaké výzvy ho čekají a které by si rád splnil?

Zdeněk Háček Hák – český horolezec, skialpinista, pískař, horský vůdce UIAGM a trojnásobný tatínek je nepřehlédnutelnou postavou českého outdooru.Jako horský vůdce vodí lidi po horách už od roku 2010. Třeba na Matterhornu byl víc než čtyřicetkrát.Do vyšších hor se poprvé podíval v roce 2016, kdy vystoupil a na lyžích sjel nejvyšší horu Afghánistánu – Nošak. Od té doby podnikl šest prvovýstupů v Karakoramu a Himálaji: Gašerbrum I (8068 m), Kyajo Ri (6186 m), Čamlang (7319 m), Kangchung Shar (6063 m), Ama Dablam (6812 m) a Chumbu (6853 m). Za prvovýstupy na Gašerbrum I a Čamlang s Márou Holečkem získal dvakrát prestižní ocenění Piolet ďOr, označované za horolezecké Oscary. Říká, že expedice jsou pro něj určitá forma meditace a odpočinku.