Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Akce Jeden svět Ostrava 2020 – Čínský umělec v exilu

Jeden svět Ostrava 2020 – Čínský umělec v exilu

Centrum Pant
Moravská Ostrava a Přívoz
02.10.202017:00 hod.
Informace o ceně: 80,-

Anonymní čínský umělec bojuje proti totalitnímu státu, který už dohnal mnoho jeho kolegů. Co zmůže jeden člověk proti zdánlivě všemocnému režimu?

Režie: Danny Ben-Moshe
Austrálie, Čína, Francie, USA
2019 | 60 min.

Jazyk: Anglicky, Francouzsky, Mandarínsky (Čínsky)               

Působištěm Badiucaa, jak si umělec z Číny říká, jsou sociální sítě a ulice Austrálie, kam kvůli komunistickému režimu uprchl. Jeho politické kresby, kritické k čínské vládě, se díky jeho fanouškům šíří po celém světě. Aby mohl mít hlas, nemá disident na veřejnosti občanské jméno ani tvář. Dokumentarista Danny Ben-Moshe se k němu dostal o pár kroků blíž než ostatní, přesto si Badiucao dává dobrý pozor, aby o sobě neprozradil příliš a čínská vláda ho nemohla vypátrat. Kdyby k tomu došlo, hrozil by jemu i jeho rodině tvrdý trest. Je však přesvědčen, že kdyby upřednostnil pohodlný život v tichosti, do smrti by si pasivitu vyčítal.

Hostem pofilmové debaty bude Kateřina Procházková, novinářka a zpravodajka České televize a Českého rozhlasu v Asii. Dnes analytička nezávislého informačního projektu Sinopsis, který přináší do českých medií informace o Číně. Pravidelně přispívá politicko-kulturními články do českých a zahraničních deníků a magazínů. Zaměřuje se především na zpravodajství z Číny, Japonska a Koreje. V Asii žila deset let – v Hongkongu, Taipei, Pekingu, Singapuru a Tokiu.