Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Na Štěrkovně dováděly tři tisíce lidí. Festival poroste, slibují organizátoři

Na Štěrkovně dováděly tři tisíce lidí. Festival poroste, slibují organizátoři

3.8.2014 Hudba

Velký návštěvnický úspěch zaznamenal letošní jubilejní desátý ročník hudebního festivalu Štěrkovna Open Music, který se konal v pátek a v sobotu na břehu hlučínského jezera. I přes velkou konkurenci nového festivalu Ostrava v plamenech i dalších akcí dorazily na hlučínskou Štěrkovnu asi tři tisíce platících návštěvníků.

Zvětšit obrázek

Festival Štěrkovna Open Music má každoročně velmi přátelskou atmosféru.
Foto: Martin Kusyn

Organizátoři festivalu přitom loni kvůli špatnému ekonomickému výsledku zvažovali, že nebudou dále pokračovat. Nakonec se rozhodli to zkusit ještě jednou a byl z toho jeden z nejpodařenějších ročníků.

140801_22_12_IMG_0982

V pátek v Hlučíně vystoupila zpěvačka Lenny s kapelou. (Foto: Martin Kusyn)

Festival se přitom přitom ještě v pátek rozjížděl velmi pomalu a visela nad ním hrozba deště. Jednou z největších lákadel pátečního programu byla zpěvačka Lenny – dcera Lenky Filipové a jeden z největších objevů posledního roku. Její koncert byla ale trochu zklamáním – byl příliš krátký a v přídavcích zpěvačka zopakovala dvě písně, které už hrála, jakoby už neměla co nabídnout.

140801_23_46_IMG_1355

Slovenskou scénu v pátek zastupovala skupina Desmod. (Foto: Martin Kusyn)

Následující vystoupení slovenské kapely Desmod do areálu Štěrkovny přineslo příjemný poprock s chytlavými melodiemi, závěr pátečního programu patřil dnes již legendární elektronické kapele Skyline.

140802_01_43_IMG_1748

Páteční program uzavřela kapela Skyline. (Foto: Martin Kusyn)

Sobotní program pak už nabídl většinou sázky na jistotu, ať už šlo o odpolední vystoupení kapely Horkýže Slíže, následující příjemné koncerty Jiřího Schmitzera a Michala Prokopa a ve večerních hodinách pak zahrály kapely, které jsou téměř vždy zárukou dobré zábavy a plného hlediště – zahrála stále skvělá, byť hudebně již poněkud ustrnulá Mňága a Žďorp a neodolatelný herec a zpěvák Jiří Macháček s kapelou Mig21, jehož vystoupení bylo jednoznačným vrcholem celého festivalu. Na závěr vystoupilo kladenské Zrní – jedna z nejlepších mladých kapel dneška.

140802_18_30_IMG_0555

Kapela Horkýže Slíže odehrála skvělý koncert. (Foto: Martin Kusyn)

140802_20_02_IMG_0602

Vystoupení Jiřího Schmitzera přineslo do areálu zklidnění. (Foto: Martin Kusyn)

Organizátor festivalu David Moravec v sobotu večer neskrýval svou spokojenost. „Letošní vysokou návštěvnost vnímáme jako obrovskou vzpruhu do dalších ročníků a zároveň závazek vůči lidem. Nebyl to rekordní ročník, ale určitě byl nadprůměrně úspěšný. Těší nás to hlavně kvůli konkurenci jiných festivalů v okolí. Myslíme si, že Štěrkovna Open Music má další budoucnost, i když všechno záleží na tom, kolik se na příští ročník podaří získat partnerů,“ řekl Moravec.

140802_23_09_IMG_1146

Velký úspěch mělo vystoupení kapely Mňága a Žďorp. (Foto: Martin Kusyn)

140802_21_17_IMG_0727

Festivalu vládla příjemná rodinná atmosféra. (Foto: Martin Kusyn)

V hlavě už má plány na další ročník. „Festival má velký potenciál růstu, areál je obrovský. Můžou tady klidně být i čtyři scény, ale je to všechno o penězích a o tom, zda město i další partneři pochopí, že má smysl tuto kulturní akci podporovat, protože rozhodně nepůjdeme do třímiliónové ztráty. V každém případě ale festival poroste,“ dodal Moravec.

140803_01_16_IMG_1876

Vystoupení Mig21 mělo velký ohlas. (Foto: Martin Kusyn)

Aleš Honus | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.