Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Startuje čtrnáctý ročník soutěže Radegast Líheň. Kapely, hlaste se

Startuje čtrnáctý ročník soutěže Radegast Líheň. Kapely, hlaste se

17.11.2014 00:00 Hudba

Čtrnáctý ročník největší tuzemské klubové soutěže amatérských hudebníků v zemi známé pod názvem Radegast Líheň se v těchto dnech rozjíždí. Před několika dny byl spuštěn přihlašovací formulář na stránkách soutěže a pořadatelé jsou zvědaví, zda překonají historický rekordní počet přihlášených, který v jediném roce činí 400 kapel. Rozhodně k tomu mají po předchozím ročníku slušně našlápnuto.

Zvětšit obrázek

Kapela Slepí křováci byla vítězem Líhně v roce 2014.
Foto: Aleš Honus

Poslední ročník znamenal zejména teritoriální rozšíření soutěže, když se k tradičním pořádajícím klubům z Ostravska přidaly i kluby z Třince a poprvé až z Olomouce. Poprvé se tak soutěž konala hned ve čtyřech klubech ve čtyřech městech – v havířovském Jazz Clubu, ostravském klubu U6 v Dolní oblasti Vítkovice, klubu Barrocko v Třinci a olomouckém Bounty Rock Café.

„V současné době řešíme jednu možnou změnu, ale pro tento rok soutěž zřejmě rozšiřovat nebudeme. Už tak představuje porce pětatřiceti koncertů během tří měsíců docela solidní pořadatelský zápřah,“ říká ředitel soutěže Marek Slonina z pořadatelské společnosti Viking Agency.

Další významnou změnou, kterou přinesl minulý ročník, bylo místo konání Velkého finále, které se poprvé uskutečnilo v Gongu v Dolní oblasti Vítkovice. V porotě přitom zasedli i jak odborníci a pořadatelé hudebních akcí, tak členové kapely Buty, která se pro uplynulý ročník stala patronem soutěže. Pořadatelé byli s třináctým ročníkem spokojeni, ale rozhodně chtějí soutěž posunout ještě dál.

„Dvanáctý ročník poprvé vyhrála skupina z Polska – Behavior – a také loni bylo přihlášeno poměrně hodně kapel z Polska i ze Slovenska. Do finále se však žádná z nich nedostala. Chceme proto na oslovení kapel ze sousedních zemí tentokrát daleko více zapracovat. Už jsme zaregistrovali i přihlášky skupin z mnohem exotičtějších zemí, než je střed Evropy, ale většinou šlo o zahraniční hudebníky žijící v České republice. Nebráníme ale nikomu a naopak se těšíme na atraktivní srovnání české muziky s tou zahraniční,“ dodává Slonina.

Systém soutěže je již po několik let stejný a měnit se nebude ani v roce 2015. „V této chvíli stačí vyplnit na stránkách soutěže jednoduchý formulář s pár větami o kapele a přiložit jednu MP3 nahrávku co nejvíce charakterizující hudební styl a um kapely. Již na sklonku roku 2014 pak proběhne první kolo výběru kapel do základních kol, druhé a závěrečné se uskuteční na začátku února 2015. Přihlašovací formulář bude aktivní do 31. ledna 2015. Odborná porota pak vybere z nahrávek 72 skupin do základních kol a několik náhradníků pro případ, že by některá ze skupin nemohla nastoupit. Po šesti základních kolech ve všech čtyřech klubech proběhnou v každém z nich ještě dvě čtvrtfinálová kola, která určí osm semifinalistů, kteří se ve dvou koncertních kolech utkají o celkové čtyři finálové pozice. Kapely se vždy utkají proti sobě koncertně, tedy před diváky a odbornou porotou,“ popisuje do detailů průběh soutěže Slonina s tím, že vrcholem snažení kapel bude Velké finále, jehož podoba se právě v následujících dnech bude řešit.

„Chceme opět udělat krok kupředu. Jaký bude, se dozvědí fanoušci i kapely ještě před začátkem soutěže. První kola proběhnou na konci února 2015 a rozhodnuto o vítězi, který si odnese řadu atraktivních cen i smluv na vystoupení na festivalech, bude nejpozději v květnu 2015.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.