Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Legendární Smokie přijedou do Ostravy. Bez Chrise Normana, ale s velkou show

Legendární Smokie přijedou do Ostravy. Bez Chrise Normana, ale s velkou show

29.1.2015 00:00 Hudba

Půlstoletí od založení a zároveň 40 let od raketového vstupu na světovou scénu slaví v letošním roce legendární britská kapela Smokie a na svém bilančním turné při této příležitosti přijede do Ostravy. Koncert se uskuteční 26. září v Bonver Aréně. Informovali o tom zástupci pořadatelské agentury Brnokoncert, která pořádá i únorové koncerty Smokie v Praze a Brně.

Zvětšit obrázek

Současná podoba britské poprockové kapely Smokie, Terry Uttley dole vpravo.

Písničky Needles And Pins, Living Next Door To Alice nebo Oh Carol jsou dodnes hity, jejichž povedené a vemlouvavé melodie mají v uších generace posluchačů. A to i díky oblibě rozhlasových stanic, z jejichž playlistů nikdy nezmizely.

Kapela existuje už od poloviny šedesátých let, ovšem až rok 1975 znamenal radikální změnu a spojení s producenty Mikem Chapmanem a Nickem Chinnem přineslo raketový start na hitparádové pozice. Písnička If You Think You Know How To Love Me dosáhla tehdy na třetí příčku britské hitparády a na celém světě se jí prodaly milióny kusů. Pět let jezdili Chris, Terry, Alan s Petem Spencerem za bicími po světě, všude sbírali zlaté a platinové desky a koncertní úspěchy.

Po odchodu zpěváka Chrise Normana na sólovou dráhu kapela vystupovala se zpěvákem Alanem Bartonem až do roku 1995, kdy při tragické nehodě frontman zahynul, Terry Uttley a Alan Silson byli těžce zraněni.

I díky podpoře fanoušků se pak kapela po tragické ráně rozhodla pokračovat a od roku 1996 hraje ve stálé sestavě Mike Craft – zpěv, kytara, Mick McConnell – kytara, zpěv, Terry Uttley – basová kytara a zpěv, Steve Pinnell – bicí a Martin Bullard – klávesové nástroje.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.