Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Soutěž Radegast Líheň hlásí historický rekord, přišlo 430 přihlášek

Soutěž Radegast Líheň hlásí historický rekord, přišlo 430 přihlášek

5.2.2015 00:00 Hudba

Téměř neuvěřitelný počet 430 hudebních skupin se letos přihlásil do 14. ročníku největší klubové soutěže amatérských hudebníků Radegast Líheň. Odborná porota tak měla neskutečně těžkou práci, aby vybrala jen 72 kapel, které se budou ucházet o postup v základních kolech soutěže, které se budou konat ve čtyřech městech, kromě Ostravy také v Havířově, Třinci a Olomouci.

Zvětšit obrázek

Frýdecko-místecká kapela Slepí křováci, vítězové Radegast Líhně 2014.
Foto: Aleš Honus

„Stoupající zájem se projevil nejen ze strany českých kapel, ale rekordní zájem zaznamenala soutěž i ze zahraničí. K tradičnímu počtu desítek slovenských skupin se letos přidalo přes třicet skupin z Polska a rovněž dalších zemí Evropy. Nečekaná přihláška do soutěže doputovala dokonce až z Litvy a rovněž jsou přihlášeni hudebníci ze zemí, odkud jsme je rozhodně nečekali. V soutěži tak zazní nejen čeština, polština, či slovenština, ale zazpívají i hudebníci z anglicky, španělsky, či francouzsky mluvících národů,“ říká ředitel soutěže Marek Slonina.

Soutěž tak podle něj i poroty bude letos opravdu velmi pestrá a rozšíří obzory nejen fanouškům a milovníkům muziky, ale i všem vybraným kapelám, které budou mít možnost konfrontace vlastní tvorby s tvorbou zahraniční. „I proto soutěž vznikla, aby dala hudebníkům nejen možnost prezentovat se, ale rovněž hudebně růst. Odpovídají tomu i ceny pro nejlepší čtyřku, která se utká ve Velkém finále. Jejich hodnota převyšuje částku 100 tisíc korun a nechybí mezi nimi pronájmy nahrávacích studií, hudební vybavení, merchandising či oblíbená hlavní cena, kterou je dovolená pro vítěznou kapelu v italském letovisku Gargan,“ dodává Slonina.

A jak je na tom soutěž nyní? „Rozhodně neleníme a naopak máme spoustu práce s detailní přípravou jednotlivých koncertů, kterých bude letos během tří měsíců celkem 35,“ říká Slonina.

Soutěž Radegast Líheň naplno vypukne ve středu 18. února.

(Tisková zpráva)

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.