Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Sbor roku Bohemiachor poprvé zazpívá v Ostravě

Sbor roku Bohemiachor poprvé zazpívá v Ostravě

19.4.2015 00:31 Hudba

Ostravský Don Bosco přivítá v sobotu 25. dubna od 19 hodin speciálního hosta. Pěvecký sbor Bohemiachor, jehož členové působí ve všech koutech České republiky, se schází pouze několikrát v roce a sklízí ocenění u nás i v zahraničí. V Ostravě sbor vystoupí poprvé, a to ve společném programu s Pěveckým sdružením ostravských učitelek.

Zvětšit obrázek

Členové sboru Bohemiachor.
Foto: Archiv

Zakládající členové Bohemiachoru prolomili před více než dvaceti lety do té doby nefungující sociální kanál. „Bez Internetu a informačních technologií semknuli zpěváky z celé republiky, naplánovali itinerář a začalo se zkoušet. Co tři měsíce, pokaždé v jiném městě, ve spolupráci s tuzemskými i zahraničními sbormistry a dirigenty. Od té doby sbor s chutí koncertuje na evropských pódiích s nadšenými ohlasy.

I přesto, že členové sboru dnes plně využívají komfortu online technologií a cvičí na dálku s pomocí Internetu, nasbíraný repertoár udržují a obohacují na zkouškách a soustředěních kmenoví sbormistři. Dlouhá léta sbor vedl jako hlavní sbormistr Jan Staněk a získal s ním řadu ocenění (nejlepší smíšený sbor v Llangollenu 1997, stříbrné pásmo sborové olympiády v Brémách 2004, řada zlatých pásem v domácích soutěžích). Druhý stálý sbormistr, Libor Sládek, se sborem vyhrál Canti Veris Praga v roce 2008.

V roce 2012 se postupně, díky projektu věnovanému 20. století, stal hlavním dirigentem Michal Hájek. Na jaře téhož roku vyrazil s Bohemiachorem do Bratislavy na soutěžní festival Bratislava Cantat a získal zde prakticky všechna zlatá ocenění, která mohl, včetně Grand Prix a ceny pro nejlepšího sbormistra. Unie českých pěveckých sborů udělila Bohemiachoru titul Sbor roku 2012.

V roce 2014 převzal sbormistrovskou štafetu Vít Novotný a společně s hostujícím dirigentem Juriem Galatenkem (působícím mj. v Národním divadle moravskoslezském) připravuje repertoár, se kterým bude sbor reprezentovat Českou republiku na mezinárodním festivale In Canto sul Garda v italském Riva del Garda.

Ostravští posluchači tak mají poprvé možnost slyšet neotřelý průřez repertoárem Bohemiachoru čítající moderní sakrální sborové skladby, zajímavé úpravy lidových písní, experimentální hudbu i populární vokální tvorbu.

Společně vystoupí s Pěveckým sdružením ostravských učitelek pod taktovkou Jurie Galatenka a Víta Novotného. Koncert se uskuteční v sobotu 25. dubna 2015 od 19 hodin v ostravském kostele Sv. Josefa (Don Bosco) ve Vítkovické ulici. Vstupné je dobrovolné.

(Tisková zpráva)

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.