Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Program Colours je kompletně venku: Letos nabídne neuvěřitelných 299 programových bodů

Program Colours je kompletně venku: Letos nabídne neuvěřitelných 299 programových bodů

26.6.2015 00:00 Atd.

Kompletní program mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 16. do 19. července v unikátním industriálním areálu Dolních Vítkovic, je od posledního červnového pátku zveřejněn v plné své kráse a velikosti. Počet programových bodů se ustálil na čísle 299 a počet venkovních i vnitřních scén se zastavil na 16. Pořadatelé rovněž očekávají rekordní návštěvnost kolem 45 tisíc lidí, protože vstupenky se prodávají lépe než loni. Deník Ostravan.cz přináší kompletní tiskovou zprávu, kterou organizátoři v pátek vydali.

Zvětšit obrázek

Zpěvačka Björk přijede na Colours of Ostrava 2015.
Foto: Archiv umělkyně

Vedle 75 zahraničních a 57 domácích kapel (loni 50 a 51), několika divadelních souborů či desítek básníků nyní přibyly do programu filmy, diskuse (letos nově dokonce na dvou scénách), workshopy, program na scéně České televize, několik výstav a výtvarných aktivit, Design zóna s 33 prodejci, nový Family park i doprovodné aktivity v Dole Hlubina a na dalších místech.

„Je to historicky nejrozsáhlejší program i nejvyšší počet scén. Takový jsme na Colours of Ostrava ještě neměli,” zdůrazňuje ředitelka Zlata Holušová.

Vedle hlavních hvězd jako Björk, Kasabian, Rudimental, St. Vincent, Mika, Clean Bandit, Caribou, José González, The Cinematic Orchestra, Rodrigo y Gabriela nebo Swans dorazí do Ostravy kapely a hudebníci z 31 zemí světaod Jižní Afriky po Mexiko, od Austrálie po Island, od Pakistánu po Izrael. S nejpočetnější výpravou 36 lidí přijede právě islandská zpěvačka Björk, naopak jihoafrická formace Abavuki si našla sama ubytování v roubence v Beskydech s venkovní saunou.

Z České republiky k sobě poutá nejvíce pozornosti jednorázový společný projekt kapely Zrní s Janáčkovou filharmonií Ostrava, dále například Tata Bojs, kteří koncert na Colours of Ostrava využijí pro nahrávání skladby na nové desce, Lenka Dusilová a Baromantika, Bratři Ebenové, Stromboli, Michal Hrůza, Kieslowski, Tvrdý/Havelka, Aneta Langerová, Vladimír Merta Trio, Sto zvířat, Vladimír Mišík a další.

Letošní filmový program připravila opět Letní filmová škola Uherské Hradiště. Návštěvníci uvidí spoustu lahůdek, které sahají od klasiky jako jsou kultovní drama Klub rváčů, thriller Okno do dvora, Perný den s Beatles či restaurovaný Vynález zkázy, přes novinky jako animovaný snímek Michela Gondryho s Noamem Chomskym Je muž, který je vysoký, šťastný?, hudební tragikomedii Frank, vizuálně podmanivý thriller Fénix nebo francouzskou komedii Samba od tvůrců Nedotknutelných až po dokumenty Nick Cave: 20.000 dní na zemi, Magický hlas rebelky o Martě Kubišové, oceněný snímek K oblakům vzhlížíme Martina Duška a Evangelium podle Brabence o Vráťovi Brabencovi z The Plastic People of the Universe.

Diskusní scéna Reflexu letos nabídne v novém prostředí Dolu Hlubina setkání a povídání s mnoha zajímavými osobnostmi: například se členy Dejvického divadla, zpěvákem Danem Bártou, kapelou Longital, Markem Ebenem, hercem a režisérem Jiřím Havelkou, Lenkou Dusilovou nebo majitelem Vítkovic Janem Světlíkem. Řeč přijde také na témata jako Lékaři bez hranic, industriální technické památky, kultura ve městech, islám, Romové i bezmoc obrazu. Letos program vzniká také ve spolupráci s Ostravskou univerzitou.

Letošní novinkou je scéna nazvaná Voices of Freedom, diskusní scéna Moderních dějin.cz a Evropské komise věnující se „otázkám nedávné minulosti, aktuální přítomnosti i nejisté budoucnosti.“ Páteční program, kterým provede publicistka Petruška Šustrová, se zaměří filmy, přednášky, debaty i čtení z knih na téma Protestu a revolty, sobotní pak na aktuální otázku Ruska a Evropy a nedělní se podívá zpět do minulosti tématem Osvobození a co přišlo po něm.

Na festival se vrátí také scéna v cirkusovém šapitó zaměřená na aktivní zapojení návštěvníků, letos pojmenovaná Europe stage. Proběhnou zde workshopy flamenca se Sarou Moreno, židovských tanců se skupinou Létající rabín, žonglování a akrobacie s Cirkusem trochu jinak, swingových tanců s formací Melody Boys, starobylých polských tanců s Janusz Prusinowski Trio i italských tanců pizzica s formacemi Canzoniere Grecanico Salentino a Nidi d`Arac s mistrovskými tanečnicemi Silvia Perrone a Anna Cinzia Villani. Děti se mohou těšit na pohádky divadla Koňmo, Kvelb a Cirkusu trochu jinak. Noci zde rozvíří taneční party s DJs Clickem a Meckie Messerem.

Česká televize pozve i letos návštěvníky na Scénu ČT umístěnou do Velkého světa techniky. V něm nabídne nejen jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí svého fungování při živém vysílání vybraných pořadů (Interview ČT 24, Události v kultuře), ale také setkání s jejich tvůrci a protagonisty, či interaktivní workshopy vedené televizními profesionály. V Relax zóně bude k dispozici paleta hudebních pořadů a koncertů. V nabitém čtyřdenním programu nebude chybět ani maraton pro příznivce seriálů – promítání všech dvanácti epizod sitcomu Čtvrtá hvězda.

Centrem výtvarného programu se stane galerie PLATO – platforma (pro současné umění) Ostrava v Multifunkční aule Gong. Návštěvníci zde uvidí výstavy Stano Filko (SK): 5.D. a Václav Magid: Pozice a metoda, instalace a performance Libor Novotný: Měkké spojení a Cheap Art for Bad Times skupiny Fr. Lozinski o.p.s., (Jiří Surůvka, František Kowolowský, Petr Lysáček a prodavačka Barbora Mikudová), a dále komentované prohlídky s Markem Pokorným a workshopy výroby hudebních nástrojů.

V členitém areálu nebudou vedle velkých scén chybět tradiční Drive stage, Full Moon stage, básnická MF DNES Poetry stage spojená s guerilla poetringem, Busking stage s možností zahrát si pro každého z návštěvníků, nová Electronic stage, velkoplošná projekce u haly Gong, výtvarné a světelné instalace i oblíbená vinárna v betonovém bunkru s cimbálovkami.

V prostoru Cineport v nově zrekonstruovaném areálu Dolu Hlubina proběhne tradiční polední PechaKucha Night Ostrava, a také projekce nejlepších studentských filmů mezinárodního filmového festivalu Opavský páv a besedy se začínajícími filmovými tvůrci. Na své si přijdou i milovníci workshopů, kterým scéna nabídne dabing battle, odlévání hornických plaketek, focení v hornickém, hudební improvizace na netradiční nástroje, workshop animace nebo výroby 16mm filmu či tvůrčí debaty s básníky.

V rámci doprovodného programu Colours Plus získají návštěvníci Colours of Ostrava s páskou na ruce možnost dále poznávat jak Dolní Vítkovice, tak zajímavosti v Ostravě. V areálu Dolních Vítkovic si návštěvníci budou moci užít novou adrenalinovou vyhlídku s kavárnou z 80ti metrové BOLT TOWER / vysoké pece, zažít speciální festivalový program interaktivní expozice ve Velkém a Malém světě techniky, nebo také sfárat do dolu v Landek parku. Zajít zdarma budou moci do aktuálních expozic Galerie výtvarného umění v Ostravě (FRANTA – Tváří v tvář, Vladimír Škoda – Energie, Miloš Polášek – Zmizelá Ostrava), se slevou do ostravské ZOO, na výstavu American Classic Cars i na Slezskoostravský hrad a areálu Miniuni.

Návštěvníci mohou také v útrobách Bolt Tower navštívit výstavu V peci a pod pecí, ta je složena z uměleckých smaltů vzniklých v průběhu 9. ročníku výtvarného sympozia Smalt Art, které organizuje partner festivalu Vítkovice Machinery Group. Výstava představí díla výrazných soudobých umělců Josefa Bolfa, Martina Froulíka, Veroniky Holcové, Šárky Koudelové, Pavly Malinové, Jany Vojnarové, Jana Vytisky, Lubomíra Typlta a Moniky Žákové. Tato výstava se bude prolínat s již tradiční Industriální revolucí, která je zaměřena na mezinárodní scénu, Michaela Bielického, Jana Corsede a Victora van Wettena. Na závěr festivalu rozhodne Jan Světlík o tom, který z nadějných umělců dostane Výtvarnou cenu Jana Světlíka.

Již v úterý a ve středu před začátkem Colours of Ostrava si můžete užít Festival v ulicích přístupný zdarma v centru Ostravy nebo přijít na showcase konferenci Czech Music Crossroads.

Servis pro návštěvníky

Vzhledem k tomu, že hlavní hvězda, islandská zpěvačka Björk, vystoupí ve čtvrtek ve 20 hodin, areál festivalu bude otevřen ten den již od 12 hodin. Pořadatelé důrazně doporučují přijít včas s velkým předstihem a využít tohoto dřívějšího otevření areálu. Zároveň stanové městečko vedle areálu zahájí provoz již den předem – od středy od 12 hodin. Zároveň pořadatelé doporučují možnost si vyměnit vstupenku za identifikační pásek již před festivalem: 14. a 15. července od 14.00 do 20.00 hodin v Dolních Vítkovicích a ve stejné dny od 10.00 do 20.00 hodin na Festivalu v ulicích na Černé louce.

Další novinkou, především pro rodiny s dětmi, je nový Family park otevřený velkým i malým bez jakéhokoliv omezení. Vedle něj bude fungovat již tradiční zvláštní Dětská scéna s hlídáním vyškolenými asistenty a s programem. Nebude chybět zvláštní kojící stan. Novinkou bude možnost si půjčit či zakoupit chrániče sluchu pro děti 3M Peltor.

K již tradiční nabídce v oblasti zázemí patří druhé stanové městečko u Slezskoostravského hradu otevřené od 15. července, posílená MHD, sleva VLAK+ s Českými drahami (poloviční zpáteční jízdné do Ostravy odkudkoliv v ČR), půjčovna kol společnosti Kola pro Afriku, vratné kelímky NickNack nebo projekt Colours bez bariér s řadou výhod pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P. Jsou to například zvýhodněná cena vstupenky, u ZTP/P doprovod zdarma, speciální tribuny, možnost objednat si zdarma speciálně vyškoleného asistenta, doprava po Ostravě speciálně upravenými automobily, tzv. BB Taxi, nebo rezervovat bezbariérové ubytování. Partnerem Colours bez bariér je Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.

Program partnerů

Rozsáhlou nabídku si pro návštěvníky připravili i partneři festivalu: například Česká spořitelna Modrou zónu plnou zábavy, hudby, relaxu a soutěží, s vyhlídkovou terasou, DJs, mistry footbagu, yoya, stolním fotbálkem, air hokejem i půjčovnou koloběžek Yedoo. Ve stanu ArcelorMittal Tanec pro život na návštěvníky čeká taneční párty, na které zároveň pomohou dobré věci, například mohou vytancovat vybavení pro Záchranný tým Českého červeného kříže, pomoc při záchraně ohrožených druhů rostlin nebo vzdělávací divadelní představení na téma „boj proti obezitě a zdravý životní styl“ pro děti mateřských škol. Statutární město Ostrava nabídne ve dvou stanech vedle informací o městě také hry, fotokoutek, dočasné tetování, kvízy o ceny, školu origami i prostor prorelaxaci. Agrofert Food & Fun Zone se naplní skvělým občerstvením. Radegast opět postaví vedle hlavní stage unikátní hospodu Radegast pub s kapacitou 200 míst k sezení a čepováním hořkého piva do skla. Pro návštěvníky budou dále k dispozici například ČEZ Energy zóna, Pestrobarevný svět Cirk Kofola nejen se souborem Cirk La Putyka, zóna Urban Wave s DJs, vysílací studio Hitrádia Orion, MAFRA City nebo Kavárna Deníku s programem a workshopy.

(Tisková zpráva)

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.