Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Ostravské dechové kvinteto doprovodí klavíristu Miroslava Beinhauera

Ostravské dechové kvinteto doprovodí klavíristu Miroslava Beinhauera

4.10.2015 Hudba

Tradiční vánoční koncerty ostravského klavíristy Miroslava Beinhauera letos ozdobí účast Ostravského dechového kvinteta. Na programu koncertů budou zejména skladby z minulého století. Koncerty, na které již byl spuštěn předprodej, se uskuteční 13. prosince ve velké dvoraně zámku v Hradci nad Moravicí a 17. prosince ve Vítkovickém zámečku v Ostravě.

Zvětšit obrázek

Mladý a úspěšný klavírista Miroslav Beinhauer.
Foto: Archiv umělce

„Po čtyřleté spolupráci s Kubínovým kvartetem, se kterým jsem měl tu čest nastudovat několik klavírních kvintetů, se nyní těším na hraní s Ostravským dechovým kvintetem, se kterým zahrajeme známý Sextet pro klavír a dechové kvinteto francouzského neoklasika Francise Poulenca,“ říká Beinhauer.

Ostravské dechové kvinteto v Ostravě začalo působit už v roce 1956 a tvořili ho tehdy přední členové Janáčkovy filharmonie. Název s jejich svolením převzal v roce 2009 nový soubor složený z vynikajících mladých ostravských interpretů, taktéž členů Janáčkovy filharmonie Ostrava, který pokračuje v tradici špičkového uvádění klasické i nové tvorby pro dechové kvinteto.

Na programu koncertů Miroslava Beinhauera bude kromě zmíněné skladby F. Poulenca také Sonáta op. 26 č. 2 od Muzia Clementi, Sonáta č.2 od Carla Vina, Šest krátkých klavírních kusů op. 19  od Arnolda Schönberga a Uherská rapsodie č. 6 od Ference Liszta.

„Skladby jsem si vybíral sám. Obecně se v nich odráží můj zájem o hudbu 20. století a hudbu soudobou,“ dodává klavírista.

V příštích měsících ho čeká mimo jiné nahrávání pro Český rozhlas, pro který bude natáčet klavírní dílo Carla Vine. „Dále to bude recitál v aule JAMU v květnu či účinkování na festivalu Dny mladých skladatelů, kde budu premiérovat klavírní cyklus Rytiny skladatele Jana Slimáčka,“ dodává Beinhauer.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.