Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Obraz & Slovo Na výstavu Stanislava Kolíbala je v den jeho narozenin vstup zdarma. Na 90. návštěvníka čeká dárek

Na výstavu Stanislava Kolíbala je v den jeho narozenin vstup zdarma. Na 90. návštěvníka čeká dárek

2.12.2015 00:00 Obraz & Slovo

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, otevře zdarma své dveře široké veřejnosti v den devadesátých narozenin sochaře Stanislava Kolíbala, jehož kresby a objekty aktuálně vystavuje. Devadesátého návštěvníka zde navíc čeká dar v podobě výpravné publikace, která byla k expozici vydána.

Zvětšit obrázek

Stanislav Kolíbal uprostřed své expozice v Domě umění v Ostravě.
Foto: Aleš Honus

Přední český výtvarník a sochař Stanislav Kolíbal oslaví v pátek 11. prosince 2015 své devadesáté narozeniny. Galerie výtvarného umění v Ostravě v tento den složí umělci poklonu volným vstupem do výstavní budovy, tedy do Domu umění, na jeho rozsáhlou expozici s názvem Stanislav Kolíbal – Sochy a kresby 1954–2015. Volný vstup bude platit i na výstavu Eduarda Ovčáčka pojmenovanou Modrá série.

„Devadesátý návštěvník galerie navíc získá doprovodnou publikaci k výstavě zdarma. Publikace vyšla ve spolupráci s nakladatelstvím Arbor vitae,“ uvedla mluvčí galerie Kateřina Mertha.

„Rád bych panu profesorovi popřál především pevné zdraví a mnoho dalších umělecky aktivních let,“ říká Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě, a pokračuje „Velmi mě těší, že právě naši galerii Stanislav Kolíbal poctil výstavou v době, kdy oslaví tak významné životní jubileum. Zpřístupnění jeho výstavy široké veřejnosti a katalog jako dar pro devadesátého návštěvníka výstavy vnímám jen jako malý projev toho, jak moc si jeho umění vážím.“

Rozsáhlá expozice v přízemí i v 1. patře Domu umění představuje 68 kreseb, 40 reliéfů a na 60 soch, objektů a instalací od roku 1954 až do současnosti. Kolíbalova práce, včetně realizací v architektuře, je dále připomenuta na více jak šedesáti fotografiích, které dokreslují rozsah a charakter umělcovy práce.

Expozice, připravená autorem na míru ostravského Domu umění, přináší jak klíčová umělcova díla Stůl, Křídla, Labil či Pád, která prošla řadou mezinárodních výstav, tak díla méně známá či málo vystavovaná. Překvapením pro milovníky Kolíbalova díla mohou být drobné plastiky z 50. let.

Je také potěšitelné, že se na výstavu dostal Papírový pomník z roku 1967. Toto dílo zapůjčila Galerie Benedikta Rejta v Lounech a trvalo téměř dva roky, než se podařilo tuto sochu na výstavu zajistit. Nejnovějšími pracemi je pak série reliéfů, nazvaná Černobílé nápovědi, které vznikly v loňském roce.

Každá Kolíbalova výstava, pečlivě komponovaná a promýšlená umělcem do posledního detailu, se stává mimořádnou a originální událostí. Exponáty výstavy pocházejí z podstatné části z majetku umělce, výběr prací je pak pečlivě doplněn o několik zápůjček z českých veřejných a soukromých sbírek.

Kulturní deník Ostravan.cz přinesl u příležitosti aktuální výstavy rozhovor se Stanislavem Kolíbalem. Přečíst si ho můžete ZDE.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Obraz & Slovo", nebo přejděte na úvodní stranu.