Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Evangelium podle houslí opět naplní ostravskou katedrálu, účinkovat bude na 180 umělců

Evangelium podle houslí opět naplní ostravskou katedrálu, účinkovat bude na 180 umělců

25.2.2016 Divadlo

Po pěti letech budou mít Ostravané vzácnou příležitost zhlédnout výjimečné hudební představení Evangelium podle houslí. Velikonoční chrámové oratorium skladatele Pavla Helebranda, na jehož provedení se podílí na 180 zpěváků a hudebníků v čele s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem, zavítá do čerstvě zrekonstruované katedrály Božského Spasitele.

Zvětšit obrázek

Z jednoho z minulých uvedení Evangelia podle houslí.
Foto: Werner Ullmann

Evangelium podle houslí bylo v katedrále uváděno s velkým úspěchem v letech 2009 až 2011, kdy jej v sedmi představeních vidělo přes sedm tisíc diváků. Letošní dvě ostravská představení – první pro školní mládež a seniory a druhé pro veřejnost – se budou konat 4. dubna od 10 a 19.30 hodin. O týden později bude dílo provedeno ještě v Olomouci, a to 11. dubna od 19 hodin v chrámu Panny Marie Sněžné.

Stylově vrstevnaté oratorium Evangelium podle houslí pro sóla, smíšený sbor, dětský sbor, cimbálovou muziku, smyčcový orchestr, dechový orchestr, varhany a bicí nástroje je dílem ostravského skladatele Pavla Helebranda. Zpracovává evangelia Nového zákona.

„Libreto čerpá z tradic velikonočních pašijových her, hudba je inspirována moravskými vokálními projevy. Vyzvánění a vytrubování uvozuje zpěvy a písně, jimiž prolínají činoherní výstupy a voicebandy, pantomima, halekačky, modlitby a nářky nad mrtvými. V baladách se ke zpěvu přidává i publikum a účastní se tak na příběhu, který si vypráví celé společenství shromážděných,“ říká pořadatelka představení Ilona Kučerová.

„Ježíš představovaný Jiřím Pavlicou sbírá apoštoly – muzikanty Hradišťanu, dává se pokřtít Janem Křtitelem, rozmlouvá s ďáblem na poušti a začíná své veřejné působení proměnou vody ve víno. Události, zprvu plné evangelijní radosti, posvátnosti a zázraků, se však postupně dramaticky proměňují. Ježíš zachraňuje Máří Magdalénu před ukamenováním, jeho střety se zákoníky jsou čím dál ostřejší. Děj nabývá na hrozivosti smrtí Jana Křtitele a zradou Jidášovou a vrcholí událostmi Velikonočního týdne – odsouzením a ukřižováním Ježíše na hoře Golgotě. Teprve závěrečná slavnostní balada o Vzkříšení a Nanebevzetí Božího Syna přináší katarzi a dovršuje tak radostnou zvěst celého Evangelia.

V představení bude účinkovat celá řada umělců jako v dřívějších uvedeních, tedy například Veronika Holbová, Marcela Gurbalová, Jakub Tolaš, Pavel Liška, Norbert Lichý, Jiří Sedláček a další. Na scéně budou i členové operního souboru a Operního studia NDM pod vedením sbormistryně Lenky Živocké, Pěvecký sbor Gymnázia Olomouc-Hejčín, Pěvecký sbor města Klimkovic, Zašovský chrámový sbor, Proměny Prostějov a také členové dětské hudecké muziky Iskérka a Trnečka při ZUŠ E. Runda a mnoho dalších profesionálních a amatérských umělců.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.