Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Festival Dream Factory zaostří na režiséra Friče i herečku Baarovou

Festival Dream Factory zaostří na režiséra Friče i herečku Baarovou

28.4.2016 Divadlo

Divadelní festival Dream Factory Ostrava letos nabídne jedinečnou příležitost zhlédnout oceňované inscenace režiséra Jana Friče nebo díla věnovaná prvorepublikové hvězdě filmového plátna Lídě Baarové. Osmý ročník  festivalu se koná od 31. května do 5. června v ostravských divadlech, kulturních centrech a vrcholí programem v areálu Dolu Hlubina.

Zvětšit obrázek

Snímek z inscenace Švandova divadla Pankrác ´45.
Foto: Ivo Dvořák

Osmý ročník festivalu se zaměří na profil režiséra Jana Friče. K vidění bude hned pět jeho inscenací. Čtyři z nich zhlédnou diváci v netradičních kulisách industriálu Dolu Hlubina, kde festival každoročně uvádí část programu.

V pátek odstartuje dramaturgickou linii věnovanou režiséru Janu Fričovi komedie o zásadách českého trampingu Hubte trampy, serou v lese pražského A studia Rubín, následovat bude palčivé severské drama Přízraky Městského divadla Kladno a kontroverzně přijímaná inscenace Mlčení bobříků Divadla pod Palmovkou. Poslední zmíněná inscenace s podtitulem „Totalitní horor o nástrahách skautingu“ získala v této sezóně Sukces měsíce v pravidelném hodnocení Divadelních novin, hororové Přízraky byly takto oceněny již v roce 2014.

Pětici Fričových inscenací uzavře skeptický pohled na naši současnost v postdramatickém divadelním plátně Válka pražského Divadla X10 a ostravská inscenace Národního divadla moravskoslezského Král Ubu Alfreda Jarryho.

Pozornost festivalové dramaturgie se soustředí také na dvě výrazné inscenace o rozporuplném a dodnes fascinujícím životě herečky Lídy Baarové. Linie Obdivovaná i zatracovaná  Baarová  představí  inscenaci  Švandova  divadla  Pankrác ´45, ve které se v cele pankrácké věznice na konci léta 1945 sejde pět žen: herečky Adina Mandlová a Lída Baarová, spolupracovnice parašutistů výsadku SILVER A Hana Krupková, Židovka Julie a neznámá žena.

Ostravský Absintový  klub  Les  uvede  v rámci festivalu úspěšnou autorskou inscenaci Tomáše  Vůjtka  Spolu, hru nejen o tom, že Baarová má oči mandlové a Mandlová má oči barové. Téma  doplní  filmový dokument Zkáza krásou Heleny Třeštíkové a Ba(a)rová debata s tvůrci inscenací Pankrác ´45 a Spolu – Martinou Kinskou a Tomášem Vůjtkem.

Během šesti dnů nabídne festival na třicet divadelních představení a doprovodný program v podobě debat, koncertů či filmové sekce. „Zájem o vstupenky na festivalová představení je letos velký, některá představení se vyprodala pár dnů po zahájení předprodeje, na některá zbývá pár volných míst,“ říká ředitel festivalu Tomáš Suchanek a dodává: „Tam, kde je to možné, zvyšujeme kapacitu sálů, abychom uspokojili co nejvíce diváků.“

Návštěvníci festivalu se mohou těšit třeba na Petra Čtvrtníčka, Jiřího Vyorálka, Jana Hájka, Miroslava Táborského, Marka Němce, Davida Prachaře, Aloise Švehlíka, Jaroslava Plesla, Martina Myšičku, Simonu Babčákovou a další. Z divadel pak na pražské Dejvické divadlo, Divadlo Na zábradlí, Švandovo divadlo, Divadlo v Dlouhé, Klicperovo divadlo, Činoherák Ústí a mnohé další.

Všem divákům, které zaujal letošní program a plánují navštívit představení na Dole Hlubina nabízí pořadatelé možnost zakoupit si limitovanou edici výhodných permanentek Hlubinka. Platnost je od pátku 3. do neděle 5. června celkem na 9 představení a doprovodný program s místem konání na Dole Hlubina. V prodeji jsou pouze do 6. května v Divadle Petra Bezruče, pak se budou prodávat vstupenky jen na jednotlivá představení.

Zdroj: tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.