Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Family Gospel Ostrava zvedl Cooltour ze židlí a vydělal peníze pro mobilní hospic Ondrášek

Family Gospel Ostrava zvedl Cooltour ze židlí a vydělal peníze pro mobilní hospic Ondrášek

12.9.2016 09:58 Hudba

Ostrava miluje gospel. A co je ještě důležitější – umí ho zpívat! Přesvědčili se o tom i návštěvníci nedělního koncertu sboru Family Gospel Ostrava, posíleného o několik desítek dobrovolníků z řad veřejnosti. Koncertem v Cooltouru vyvrcholil třetí ročník třídenní gospelové školy pod vedením dánské lektorky Sarah Moshage. Letos měla akce poprvé charitativní rozměr a pořadatelé věnovali celý výtěžek ze vstupného mobilnímu hospici Ondrášek.

Zvětšit obrázek

Dánská sbormistryně a lektorka víkendové gospelové školy Sarah Moshage během koncertu v Cooltouru.
Foto: Aleš Honus

Legendární americká gospelová zpěvačka Mahalia Jackson kdysi prohlásila: „Kdo zpívá blues, je v hluboké jámě a zoufale volá o pomoc. Gospel je opěrnou berlou života, nadějí a spasením.“

Možná i to je důvodem obliby, jaké se gospelová hudba těší v Evropě, kde nemá historickou tradici. Ani Ostrava přitom není úplně stranou, lze zmínit především akci Ostrava zpívá gospel, která je asi největší svého druhu, anebo tradiční Gospelové Vánoce, které se loni mohly vrátit do zrekonstruované katedrály.

Kromě toho před několika lety vznikl i sbor Family Gospel Ostrava, který funguje za podpory společnosti Arcelor Mittal Ostrava. Sbor má jádro čítající asi dvanáct členů, ovšem každoročně pořádá víkendovou gospelovou školu pro řadu dalších zájemců.

img_1898

Víkendová gospelová škola skončila koncertem v Cooltouru. (Foto: Aleš Honus)

I letos nad dobrovolníky, z nichž mnozí neměli s tímto žánrem žádnou zkušenost, převzala pomyslnou taktovku charismatická dánská lektorka Sarah Moshage, která je mimo jiné sbormistryní dánského souboru Salvagion Gospel a profesionální učitelkou zpěvu. Za dva a půl dne nacvičila s takto rozšířeným padesátičlenným sborem deset písní. A výsledek opět stál za to.

img_1826

Sarah Moshage v některých písních i zpívala. (Foto: Aleš Honus)

Na programu byly opět známé gospelové hity a spirituály, tentokrát třeba Chasing After You, My Soul Say Yes, Pray For Me nebo Magnificant And Holy. V jednu chvíli Sarah vyzvala publikum, aby povstalo a společně si se sborem zazpívalo směs tří gospelů. Kdo z publika neznal texty, mohl je číst z projekčního plátna.

img_1889

Z koncertu sboru Family Gospel Ostrava. (Foto: Aleš Honus)

Přestože koncert se mohl opřít o jádro sboru Family Gospel Ostrava, které funguje celoročně, na pódiu převažovali dobrovolníci všech věkových kategorií, kteří se do víkendového workshopu přihlásili a program nastudovali během pouhých necelých tří dnů. Z tohoto pohledu byl výsledný dojem nad očekávání dobrý a z pódia tak vyzařovalo nejenom nadšení protagonistů, jak tomu u podobných projektů bývá, ale i hudba v hodně zdařilé interpretaci.

img_1810

Rozšířená sestava Family Gospel Ostrava na nedělním koncertu. (Foto: A. Honus)

Velmi emotivním bodem koncertu byla píseň Pray For Me (Proste za mne), která následovala krátce po představení činnosti mobilního hospicu Ondrášek a kterou odezpívala sama Sarah Moshage. Koncert uzavřela zdařilá a energická verze populárního hitu Tye Tribbeta Stayed On You, v níž excelovala Teresa Polk, kalifornská zpěvačka, žijící v Ostravě, která vystoupila jako host. Aplaus vestoje byl zasloužený.

img_1958

Teresa Polk zazpívala píseň Stayed On You. (Foto: Aleš Honus)

Dobrý pocit z koncertu ještě znásobil jeho charitativní rozměr. Výtěžek z dobrovolného vstupného, konkrétně částku 8103 korun, předala zástupkyně sboru a moderátorka koncertu Veronika Raszková ředitelce mobilního hospicu Ondrášek.

A další dobrá zpráva je, že organizátoři by chtěli dobročinný přesah gospelové školy zachovat i do dalších ročníků této vydařené akce.

Aleš Honus | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.