Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Obraz & Slovo Vychází obsáhlá monografie významného ostravského umělce Daniela Balabána

Vychází obsáhlá monografie významného ostravského umělce Daniela Balabána

19.12.2016 Obraz & Slovo

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, v rámci své publikační činnosti vydává monografii další z významných uměleckých osobností regionu, kterou je malíř a vysokoškolský profesor Daniel Balabán.

Zvětšit obrázek

Obálka monografie Daniela Balabána (výřez).
Foto: Galerie výtvarného umění v Ostravě

Ve středu 21. prosince 2016 bude v ostravském Domě umění (Jurečkova 9) v 18 hodin pokřtěna čerstvě zrozená monografie Daniela Balabána se stejnojmenným názvem a omezeným nákladem 400 kusů. Rozsáhlá publikace uzavírá expozici s názvem Daniel Balabán / Nejasná poselství, která se uskutečnila od 17. června do 4. září letošního roku v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Křtu publikace a následné autogramiády se zúčastní Daniel Balabán i celý autorský tým osobně.

„Zájemci z řad veřejnosti mají jedinečnou příležitost zakoupit vánoční dárek, který si mohou nechat podepsat. V rámci křtu se mohou také seznámit s tím, jak vznikají publikace podobného typu. Katalog bude od 22. prosince možno zakoupit na pokladně Domu umění za 690 korun,“ vysvětluje Renata Skřebská, editorka a autorka publikace.

Na monografii se kromě editorky a autorky Renaty Skřebské podílel tým dalších autorů, jmenujme Jiřího Jůzu, Alenu Pomajzlovou, Jana Kudrnu a Petra Gábu. O své zážitky s Danielem Balabánem se podělil i soukromý sběratel Richard Adam. Monografii doplňuje také rozhovor Renaty Skřebské s malířem Danielem Balabánem.

15284949_1284113154995397_4051045630496773432_n

Obrazovou část tvoří sto jedenáct velkoformátových reprodukcí autorových maleb a soupisový katalog, který zahrnuje umění ze soukromých i státních sbírek, s více než čtyřmi sty položkami s datacemi od roku 1982 do současnosti. Poprvé tak byl vytvořen komplexní soupis autorských a společných výstav na základě podrobné a pečlivé heuristiky. Grafický design publikace vytvořil Jiří Šigut.

Daniel Balabán (1957) je významný český malíř a vysokoškolský pedagog. Patří ke klíčovým osobnostem české výtvarné scény, na kterou vstoupil v polovině osmdesátých let minulého století. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl také jmenován profesorem pro obor Výtvarné umění se zaměřením na malířství. Od roku 1993 vede Ateliér malby I. Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě. Je laureátem Ceny Michala Ranného za rok 2012. Svou tvorbu prezentoval na více než 40 autorských a 125 skupinových expozicích v České republice i v zahraničí. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách výtvarného umění v českých a zahraničních institucích i u soukromých sběratelů.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Obraz & Slovo", nebo přejděte na úvodní stranu.