Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Templfest přivítá Beatu Hlavenkovou. Novinkou bude talk show Tomáše Novotného

Templfest přivítá Beatu Hlavenkovou. Novinkou bude talk show Tomáše Novotného

4.3.2017 Hudba

Šestý ročník oblíbeného ostravského festivalu Templfest, jehož cílem je připomínat židovsko-křesťanské kořeny evropské civilizace, se uskuteční na několika místech v Ostravě ve dnech 21. až 26 března 2017. Hlavním hostem sobotního hudebního programu bude tentokrát skladatelka, zpěvačka a klavíristka Beata Hlavenková, ovšem i další body programu budou stát za návštěvu.

Zvětšit obrázek

Beata Hlavenková je absolventkou ostravské konzervatoře a umělkyní evropské úrovně.
Foto: Johana Posová

Templfest je ostravským festivalem, který se již 6 let věnuje židovsko-křesťanské kultuře a dialogu. Letošní ročník nabídne opět řadu hudebních vystoupení i přednášek, ochutnávku židovské kuchyně, filmové představení i výstavu fotografií. Novinkou bude talkshow a také divadelní představení. „Přivítáme umělce a přednášející z několika států, kromě České republiky to budou účinkující z Běloruska, Gruzie, Slovenska a také z Izraele. Potkáme se na mnoha místech Ostravy, v kulturním centru Cooltour, v Katedrále Božského Spasitele, kostele sv. Václava, Domě knihy, Minikině a divadle Stará Aréna, ale také na veřejných prostranstvích,“ říká zástupce pořadatelů Tomáš Bartonec.

Klezmerová kapela Simcha působí na domácí scéně úspěšně už řadu let, ale na Templfestu vystoupí poprvé, a to v čistě dámském složení. Zvuk další kapely, s názvem Shum Davar, která vystupuje v mezinárodním obsazení (Bělorusko, Gruzie, Slovensko a Česká republika) je charakteristický mísením vlivů lidové hudby z různých koutů střední a východní Evropy, zejména klezmeru, romské, slovenské, balkánské a běloruské hudby.

Legenda židovské hudby Tomáš Novotný představí meditativní „Žalmy v hebrejských kánonech“. Jako vrchol programu pak bude uveden projekt Theodoros, se kterým do Ostravy přijede jedna z vůdčích osobností jazzové a alternativní scény, klavíristka a skladatelka Beata Hlavenková. Za album Theodoros získala tato umělkyně žánrové ocenění Anděl, a to v kategorii jazz a blues.

Festival už podruhé přivítá s autorským čtením vrchního zemského rabína a spisovatele Karola Sidona. Profesor Alexandr Tomský přijede se svou přednáškou „Velké partnerství – židovské a řecké myšlení jako základ evropské civilizace“. Izraelsko – českým zástupcem mezi přednášejícími bude David Shorf, novinář a bývalý izraelský voják, který bude vyprávět o své blízkovýchodní zkušenosti.

Novinka letošního programu, čtvrteční talk show Tomáše Novotného ve Staré aréně, zaujme nejen osobou hlavního protagonisty, ale i zajímavými hosty, mezi kterými budou rabín Karol Sidon, ředitel TV Noe Leoš Ryška a senátor František Bublan.

Na Templfestu se objeví také slavná románová prvotina Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock v dnes již kultovním jevištním monodramatickém zpracování Jaroslava Achaba Haidlera.

„O gastroshow a ochutnávku se letos postará Pavlína Polohová a spolu s ní nahlédneme do světa židovské sváteční kuchyně,“ dodává Bartonec.

Výtvarnou stránku letos zastoupí výstava fotografií Zdeňka Poruby „Svatá země – Izrael“. V rámci filmové sekce nabídne Minikino Oskarem oceněné drama z roku 2007 režiséra Stefana Ruzowitského Ďáblova dílna a dokumentární film izraelského režiséra Gilada Barama z roku 2015 Koudelka fotografuje Svatou zemi.

Templfest v sobě již neodmyslitelně zahrnuje také duchovní rozměr. „K Ekumenické modlitbě večerních chval za Svatou zemi se sejdeme v kostele sv. Václava a ke mši svaté v neděli v katedrále Božského Spasitele. V týdnu konání festivalu bude také odhalena nová pamětní deska na Zeyerově ulici, poblíž místa, kde stávala hlavní ostravská synagoga,“ dodává Bartonec.

Podrobný program festivalu ZDE.

Zdroj: Tisková zpráva organizátorů

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.