Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Bude to fajn, fajn, fajn… Divadlo Petra Bezruče chystá adaptaci filmu Kouř

Bude to fajn, fajn, fajn… Divadlo Petra Bezruče chystá adaptaci filmu Kouř

30.4.2018 Divadlo

Program nové divadelní sezóny zveřejnilo v předvečer 1. máje Divadlo Petra Bezruče v Ostravě. Sezóza bude mít název Každý originál, všichni Bezruči. Během deseti měsíců se repertoár této scény rozšíří o pět nových inscenací. Diváci se můžou těšit na adaptaci knihy Jakuba Demla Zapomenuté světlo a také na divadelní verzi kultovního filmu Kouř či adaptaci Bulgakovova románu Mistr a Markétka.

Zvětšit obrázek

Šimon Caban jako Arnoštek z filmu Kouř.

První premiérou sezóny bude divadelní adaptace knihy kontroverzního básníka Jakuba Demla Zapomenuté světlo. Slavná próza vypráví o dramatickém souboji, který musí svést věřící člověk, nahlodají-li jeho víru (v Boha i v sebe sama) pochybnosti. Tento strhující pohled do lidského nitra nabízí velkou hereckou příležitost, kterou režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová svěřila Norbertu Lichému. Dramatizaci knihy, kterou mohou diváci znát i díky stejnojmennému filmovému zpracování, připravuje pro ostravskou scénu Jakub Nvota, režisér diváky i odbornou veřejností ceněné inscenace Spalovač mrtvol.

Listopadovou premiérou bude další divadelní adaptace, tentokrát kultovního filmu Kouř, kterou pro Bezruče připravují Kristýna Kosová a Adam Svozil – dramaturgicko-režijní dvojice, která na sebe krátce po absolvování DAMU strhla svou prací nemalou pozornost. Jejich cílem není vytvořit kopii legendárního filmu, naopak budou usilovat o nový pohled na příběh, v němž se pod drsným humorem skrývají témata, která ani po téměř třiceti letech od filmové premiéry neztratila na aktuálnosti. Navíc – jaké jiné město by mělo vdechnout slavnému Kouři nový divadelní život než právě Ostrava, kde se kdysi natáčel? V listopadu tedy roztočíme hvězdná kola a bude to, řečeno slovy jednoho z filmových hrdinů, fajn – fajnový!

Na sklonku kalendářního roku začne se souborem zkoušet Tomáš Dianiška, autor, herec a svérázný režisér, který v roce 2016 získal v Cenách divadelní kritiky titul Talent roku. Tomáš Dianiška v posledních letech okouzluje diváky svou schopností spojovat chytré umění s ještě chytřejším humorem. Ke svým úspěšným inscenacím si často píše i vlastní texty vycházející z reálných příběhů. A nejinak tomu bude i u Bezručů. Pro tuto ostravskou scénu totiž píše komedii Transky, body, vteřiny o jednom sportovním skandálu, který za první republiky zahýbal celým světem. O co že to tehdy šlo? Nasaďte tretry a přiběhněte to zjistit sami, zábava zaručena.

čtvrtou premiérou sezóny bude autorská parafráze slavného dramatu Henrika Ibsena Heda Gablerová. Pustí se do ní česko-chilská autorka Anna Saavedra a Bezruči ji budou uvádět pod názvem O čem sní Heda Gablerová. Anna Saavedra není ostravským divákům neznámá – v roce 2012 totiž napsala pro Národní divadlo moravskoslezské hru Kuřačky, která se dodnes úspěšně uvádí. Saavedra ovšem slaví jako autorka úspěchy i mimo hranice Ostravy – nedávno například s cenami ověnčenou hrou Olga (Horrory z Hrádečku). Tentokrát se spolu s režisérkou Jankou Ryšánek Schmiedtovou pustí do odhalování toho, co je na klasickém Ibsenově příběhu současného. Sny a bolesti mladé generace se totiž za tu dobu příliš nezměnily. A závěr zůstává stejný – hlavně z toho nezešílet!

Sezónu Bezruči uzavřou adaptací jednoho z nejslavnějších děl světové literatury. Michail Bulgakov ve svém románu Mistr a Markétka zobrazuje svět vymknutý z kloubů. S groteskním nadhledem popisuje společnost, která se zřekla své víry a morálních pravidel a nahradila je honbou za bohatstvím, úspěchem a osobním prospěchem. Styčné body mezi naší současností a dobou, kterou zobrazuje Bulgakov, se bohužel nabízejí samy. Nečekejte však žádnou pochmurnou tragédii, Mistr a Markétka bude inscenace plná humoru a nadsázky. Obzvlášť když se režie chopí režisér Alexandr Minajev. Je sice znám spíše jako herec, za sebou však už má řadu úspěšných inscenací, a to zejména právě ruské klasiky. Jedno je tedy jasné už teď – Mistr a Markétka u Bezručů bude po čertech zběsilá jízda!

Zdroj: Tisková zpráva Divadla Petra Bezruče

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.