Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Kdo získá Cenu Jantar za artificiální hudbu? Nominováni jsou Ivo Kahánek, Martin Kasík a Daniel Skála

Kdo získá Cenu Jantar za artificiální hudbu? Nominováni jsou Ivo Kahánek, Martin Kasík a Daniel Skála

11.1.2019 09:10 Ceny JANTAR

Nominace na Moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar za artificiální hudbu v kategorii Instrumentalista roku schválila odborná porota. Za aktivity v roce 2018 byli nominováni klavíristé Ivo Kahánek a Martin Kasík spolu s hráčem na cimbál Danielem Skálou. Kdo se stane laureátem druhého ročníku výroční Ceny Jantar, bude jasné 3. března 2019 na ostravském galavečeru, kde budou zveřejněny výsledky druhého kola hlasování poroty. Ceny Jantar se budou udělovat již podruhé a opět v šestnácti uměleckých kategoriích.

Zvětšit obrázek

Nominace za artificiální hudbu za rok 2018.

Porota se rozhodla nominovat na Cenu Jantar za rok 2018 Iva Kahánka za přínos v interpretaci hudby Leoše Janáčka, která v loňském roce zahrnovala spolupráci se sopranistkou Martinou Jankovou a Dvořákovým triem, s nímž natočil i album s komorní hudbou Viktora Kalabise. Pianista rovněž vystoupil spolu s Miroslavem Sekerou a Janáčkovou filharmonií v Koncertu pro dva klavíry Bohuslava Martinů. Ivo Kahánek je nepřehlédnutelnou osobností současného klavíru. Jeho hráčská přesvědčivost a pohotová hudební komunikace se vždy opírají o kultivovaný klavírní projev s důrazem na tónovou kvalitu a hledání optimálního hudebního výrazu.

Ivo Kahánek během koncertu s Janáčkovou filharmonií. (Foto: I. Korč)

Martin Kasík je nominován za znamenitou interpretaci děl Leoše Janáčka na Hudebním maratonu Leoše Janáčka (Ukvalská lidová poezie v písních, Capriccio), která potvrdila jeho kontinuální umělecký růst. Kasík je rovněž nominován za mimořádně muzikální, citlivé a precizní nastudování různorodého repertoáru, který zahrnuje i novodobá díla současných autorů (Zdeněk Merta: Moraviana).

Martin Kasík. (Foto: Archiv)

Do třetice je na Cenu Jantar v této kategorii nominován cimbalista Daniel Skála, a to za produktivní uměleckou činnost, která se odrazila v intermediálním projektu DeCliché, kde umělec projevil bezprecedentní interpretační úroveň. Skála prokázal nejen mimořádné technické předpoklady, ale rovněž filozoficky zaostřenou, kontemplativní i impulzivní interpretaci, která je vždy v intencích zvoleného žánrového i stylového rámce.

Daniel Skála na Ostravských dnech. (Foto: M. Popelář)

Porota pro artificiální hudba, která je jednou z osmi odborných porot Cen Jantar, pracovala ve složení Hana Adámková, Jiří Čech, Milan Bátor, Martin Jemelka a Tomáš Thon.

Kdo z trojice nominovaných se stane laureátem Ceny Jantar, bude jasné 3. března 2019, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány celkem v šestnácti kategoriích v osmi uměleckých oborech. Kromě artificiální hudby budou krajské ceny uděleny za populární hudbu, výtvarné umění, literaturu, činoherní divadlo, muzikál, operu a balet. Nominace v dalších patnácti kategoriích budou oznámeny v nejbližších dnech a týdnech.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 3 března galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i zástupci kulturního života z celého kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost.Během galakoncertu vystoupí například Jan Rokyta se souborem Ensemble Flair, kapely February a Nedivoč, klarinetista Igor Františák, zpěváci Tomáš Klus, Hana Fialová, Patricia Janečková, Radek Melša, Barbora Řeřichová, Boris Urbánek a další umělci. Na jevišti bude přítomen i dvacetičlenný orchestr.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR", nebo přejděte na úvodní stranu.