Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Nominace na Cenu Jantar 2018 za muzikál: Tereza Kavecká, Romana Dang Van a Kateřina Marie Fialová

Nominace na Cenu Jantar 2018 za muzikál: Tereza Kavecká, Romana Dang Van a Kateřina Marie Fialová

27.1.2019 00:01 Ceny JANTAR

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace za rok 2018 v kategorii muzikál/ženy. V této kategorii vznikly v Moravskoslezském kraji pouze dvě muzikálové inscenace, a to Kočky v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a Muž z kraje La Mancha ve Slezském divadle Opava. Nominovány jsou Tereza Kavecká za opavskou inscenaci a Romana Dang Van a Kateřina Marie Fialová za Kočky. Jméno vítězky bude oznámeno 3. března 2019 na galavečeru v Gongu po druhém kole hlasování poroty.

Tereza Kavecká upoutala promyšleně a stylově čistě provedenou rolí Antonie v muzikálu Muž z kraje La Mancha v inscenaci Slezského divadla v Opavě. „Výkon Terezy Kavecké svědčí o její výborné pěvecké technice, která jí umožňuje výtečně ztvárnit role širokého stylového rozpětí, a také o schopnosti přirozeně propojit herecký a pěvecký projev,“ uvedla porota v odůvodnění nominace.

Porota se rozhodla nominovat na Cenu Jantar za rok 2018 také Romanu Dang Van. „Náročnou taneční i pěveckou roli Tingl-Tangl v muzikálu Kočky Národního divadla moravskoslezského zvládla s jiskřivou vitalitou, komediálním důvtipem,  pohybovou pružností a rozpustilostí projevu. A to v jemně propracované souhře s partnerem,“ píše se ve verdiktu poroty.

Třetí nominovaná Kateřina Marie Fialová ztvárnila postavy Demetry a Dželíny v muzikálu Kočky v Národním divadle moravskoslezském s všestranností a s pěveckou atraktivitou, mrštností a půvabem.„Přes své mládí podala obě postavy s jistotou a uměleckou intuicí,“ napsala porota ve svém odůvodnění.

Porota pro muzikálové divadlo, která je jednou z osmi odborných porot Cen Jantar, pracovala ve složení Halina Františáková, Milan Bátor, Pavel Bár, Josef Herman a Michael Prostějovský.

*

Kdo z trojice nominovaných se stane laureátem Ceny Jantar, bude jasné 3. března 2019, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány celkem v šestnácti kategoriích v osmi uměleckých oborech. Nominace ve všech zbývajících kategoriích budou oznámeny do konce ledna.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 3. března galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například Jan Rokyta se souborem Ensemble Flair, kapely February a Nedivoč, klarinetista Igor Františák, zpěváci Tomáš Klus, Hana Fialová, Patricia Janečková, Radek Melša, Barbora Řeřichová, Boris Urbánek, sbor Permoník a další umělci. Na jevišti bude přítomen i dvacetičlenný orchestr.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR", nebo přejděte na úvodní stranu.