Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Nominace na Cenu Jantar 2018 za muzikál: Juraj Čiernik, Ján Slezák a Miroslav Urbánek

Nominace na Cenu Jantar 2018 za muzikál: Juraj Čiernik, Ján Slezák a Miroslav Urbánek

27.1.2019 00:00 Ceny JANTAR

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace za rok 2018 v kategorii muzikál/muži. V této kategorii byli nominováni tři umělci za účinkování v ostravské inscenace Lloyd-Webberova muzikálu Kočky, a to Juraj Černik, Ján Slezák a Miroslav Urbánek. Druhá posuzovaná inscenace z roku 2018, opavský Muž z kraje La Mancha, v boji o nominace neuspěla. Jméno vítěze bude oznámeno 3. března 2019 na galavečeru v Gongu po druhém kole hlasování poroty.

Juraj Čiernik přes své mládí dokázal věrohodně ztvárnit starého, moudrého a laskavého kocoura Starobyla Vznešeného v muzikálu Kočky v Národním divadle moravskoslezském. Magickou postavu, jež má moc darovat nový život,  Čiernik ozvláštnil nezaměnitelným, hluboce posazeným, kultivovaně vedeným hlasem širokého rozpětí a výstižným hereckým pojetím, které mělo velké mystické i pohádkové kouzlo.

Druhým nominovaným je Ján Slezák. „Ján Slezák dokázal charakterově odlišit dvě protikladné role Rozumbrada a Rambajz-Tága v muzikálu Kočky Národního divadla moravskoslezského. V obou slovenský zpěvák předvedl bravurní pěveckou a pohybovou jistotu, přičemž ani precizní výslovnost češtiny pro něj nebyla překážkou. Slezák dal do svého výkonu energii, spontánnost i rozvážnost, vždy podle potřeby dané role,“ napsala porota.

Miroslav Urbánek zaznamenal v roli Múze v muzikálu Kočky v Národním divadle moravskoslezském skutečný comeback. „Doyen ostravské operety a muzikálu v jediném výstupu předvedl umění noblesní přirozenosti v nejlepším slova smyslu. Zkoncentroval do něj ohlas dlouhé řady svých rolí a opět prokázal smysl pro styl interpretovaného díla a neomylnou zkušenost, které se nedá naučit, ale musí se odžít, “ uvedla porota.

Juraj Černik a Ján Slezák v muzikálu Kočky. (Foto: Martin Popelář)

Porota pro muzikálové divadlo, která je jednou z osmi odborných porot Cen Jantar, pracovala ve složení Halina Františáková, Milan Bátor, Pavel Bár, Josef Herman a Michael Prostějovský.

*

Kdo z trojice nominovaných se stane laureátem Ceny Jantar, bude jasné 3. března 2019, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány celkem v šestnácti kategoriích v osmi uměleckých oborech. Nominace ve všech zbývajících kategoriích budou oznámeny do konce ledna.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 3. března galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například Jan Rokyta se souborem Ensemble Flair, kapely February a Nedivoč, klarinetista Igor Františák, zpěváci Tomáš Klus, Hana Fialová, Patricia Janečková, Radek Melša, Barbora Řeřichová, Boris Urbánek, sbor Permoník a další umělci. Na jevišti bude přítomen i dvacetičlenný orchestr.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR", nebo přejděte na úvodní stranu.