Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Cena Jantar 2018 za balet: Nominováni jsou Tomáš Hoš, Stefano Pietragalla a Sergio Méndez Romero

Cena Jantar 2018 za balet: Nominováni jsou Tomáš Hoš, Stefano Pietragalla a Sergio Méndez Romero

30.1.2019 07:00 Ceny JANTAR

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace za rok 2018 v kategorii balet/muži. Nominováni jsou Tomáš Hoš za roli Rezanova v baletu Slezského divadla v Opavě Juno a Avos, Stefano Pietragalla za výkony v insenacích NDM v Ostravě Don Quijote a Vzlety a pády a Sergio Méndez Romero za roli Basila v inscenaci Don Quiote. Jméno vítěze bude oznámeno 3. března 2019 na galavečeru v ostravském Gongu krátce po druhém kole hlasování poroty.

Prvním nominovaným (v abecedním pořadí) je Tomáš Hoš za roli Rezanova v baletu Juno a Avos ve Slezském divadle Opava. „Komorní opavský baletní soubor se v roce 2018 pustil do velkoryse koncipované inscenace Juno a Avos. Tato inscenace stojí na výkonu Tomáše Hoše, který v postavě Rezanova takřka nesejde z jeviště. V podání Hoše jde o výrazný, herecky promyšlený výkon, který kulminuje v klíčových dramatických situacích,“ napsala porota ve svém verdiktu.

Tomáš Hoš v inscenaci Juno a Avos. (Foto: Tomáš Ruta)

Stefano Pietragalla je nominován za roli toreadora Espada v baletu Don Quijote a za výkony ve všech částech baletního triptychu Vzlety a pády (NDM Ostrava). „U Pietragallových výkonů můžeme mluvit hned o několika společných jmenovatelích: jeho taneční projev je vždy technicky dokonalý a výrazově pravdivý. Nutné je ocenit i jeho spolehlivost v partnerském tanci,“ napsala porota.

S. Pietragalla jako Espada. (Foto: A. Rasmussen)

Sergio Méndez Romero je nominován za roli Basila v baletu Don Quijote. „Basil paří k vrcholným rolím klasického baletního repertoáru. Je to role, která klade mimořádné požadavky na tanečníka. Sergio Méndez Romero má vše potřebné: energický vysoký skok, jisté rotace a hlavně přirozenou, humorem probarvenou jevištní prezentaci,“ uvedla porota ve svém verdiktu.

Sergio Méndez Romero. (Foto: Anna Rasmusen)

Porota pro balet, která je jednou z osmi odborných porot Cen Jantar, pracovala ve složení Roman Vašek, Zdeněk Prokeš, Ivanka Kubicová, Ivan Hurych a Libuše Kuklová.

*

Kdo z trojice nominovaných se stane laureátem Ceny Jantar, bude jasné 3. března 2019, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány celkem v šestnácti kategoriích v osmi uměleckých oborech. Nominace ve všech zbývajících kategoriích budou oznámeny do konce ledna.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 3. března galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například Jan Rokyta se souborem Ensemble Flair, kapely February a Nedivoč, klarinetista Igor Františák, zpěváci Tomáš Klus, Hana Fialová, Patricia Janečková, Radek Melša, Barbora Řeřichová, Boris Urbánek, sbor Permoník a další umělci. Na jevišti bude přítomen i dvacetičlenný orchestr.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR", nebo přejděte na úvodní stranu.