Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Na Cenu Jantar 2018 jsou nominovány tanečnice Shino Sakurado, Sawa Shiratsuki a Barbora Šulcová

Na Cenu Jantar 2018 jsou nominovány tanečnice Shino Sakurado, Sawa Shiratsuki a Barbora Šulcová

30.1.2019 04:00 Ceny JANTAR

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace za rok 2018 v kategorii balet/ženy. Nominovány jsou Shino Sakurado za roli Mercedes, Sawa Shiratsuki za roli Kitri a Barbora Šulcová za roli Cikánky v baletní inscenaci NDM v Ostravě Don Quijote. Jméno vítězky bude oznámeno 3. března 2019 na galavečeru v Gongu krátce po druhém kole hlasování poroty.

První nominovanou (v abecedním pořadí) je Shino Sakurado za roli Mercedes v baletu Don Quijote.  „Japonská tanečnice Shino Sakurado patří k oporám ostravského baletního souboru. Dokazuje to i v postavě Mercedes v klasickém baletu Don Quijote.  Její španělská tanečnice hýří temperamentem. Tančí se strhující dynamikou a skvěle zapadá do jižanské atmosféry celého díla,“ uvedla porota.

Shino Sakurado v Donu Quijotovi. (Foto: M. Popelář)

Nominovaná je také Sawa Shiratsuki za roli Kitri v baletu Don Quijote. „Sawa Shiratsuki je bezesporu skvěle technicky vybavenou tanečnicí a oporou baletního souboru ostravského divadla. Své kvality předvedla v roli Kitri a poprávu jí náleží nominace nejen za virtuózní technické provedení, ale i přirozený výraz,“ uvedla porota.

Sawa Shiratsuki. (Foto: Anna Rasmussen)

Barbora Šulcová je nominvaná za roli Cikánky v baletu Don Quijote. „Plochou menší role strhává diváky díky svému živelnému provedení. Jde o podmanivou směs energického tance a přirozeného charismatu,“ napsala porota.

Barbora Šulcová v baletu Don Quijote. (Foto: M. Popelář)

Porota pro balet, která je jednou z osmi odborných porot Cen Jantar, pracovala ve složení Roman Vašek, Zdeněk Prokeš, Ivanka Kubicová, Ivan Hurych a Libuše Kuklová.

*

Kdo z trojice nominovaných se stane laureátem Ceny Jantar, bude jasné 3. března 2019, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány celkem v šestnácti kategoriích v osmi uměleckých oborech. Nominace ve všech zbývajících kategoriích budou oznámeny do konce ledna.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 3. března galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například Jan Rokyta se souborem Ensemble Flair, kapely February a Nedivoč, klarinetista Igor Františák, zpěváci Tomáš Klus, Hana Fialová, Patricia Janečková, Radek Melša, Barbora Řeřichová, Boris Urbánek, sbor Permoník a další umělci. Na jevišti bude přítomen i dvacetičlenný orchestr.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR", nebo přejděte na úvodní stranu.