Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Na Cenu Jantar za balet jsou nominováni tanečníci Matthias Kastl, Koki Nishioka a Sergio Méndez Romero

Na Cenu Jantar za balet jsou nominováni tanečníci Matthias Kastl, Koki Nishioka a Sergio Méndez Romero

4.2.2020 08:10 Ceny JANTAR » Divadlo

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace v kategorii balet-muži. Odborná porota posuzovala výkony pouze ve dvou inscenacích Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, které měly premiéru v roce 2019. Všechny nominace proto tentokrát míří do Ostravy.

Baletní porota pracovala ve složení Ivanka Kubicová (předsedkyně), Ivan Hurych, Jan Kolda, Zdeněk Prokeš a Roman Vašek. Verdikt poroty je následující:

MATTHIAS KASTL – NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ

Matthias Kastl je nominován za roli vikomta de Valmonta v inscenaci Nebezpečné známosti. Pro roli Valmonta je Matthias Kastl ideálním představitelem. Vyniká elegantním, takřka aristokratickým projevem. Je věrohodný ve scénách decentní odměřenosti i v okamžicích propukající vášně. Suverénní herecké ovládnutí role opírá o kvalitní taneční techniku.

KOKI NISHIOKA – NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ

Koki Nishioka získal nominaci za duet v inscenaci Rossiniho karty. Nishioka v senzitivním a intimním dialogu s Ritou Pires využívá své bohaté partnerské zkušenosti v náročných až akrobatických zvedačkách. Oba jsou velmi autentičtí a svůj duet si náruživě užívají. Je třeba vyzdvihnout i jeho vynikající ztvárnění role vikomta Valmonta v další loňské premiéře baletu Národního divadla moravskoslezského Nebezpečné známosti.

SERGIO MÉNDEZ ROMERO – NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ

Rytíř Danceny v podání Sergia Méndeze Romera skvěle zapadá do mozaiky komplikovaných charakterů baletu Nebezpečné známosti, který vytvořil polský choreograf Krzysztof Pastor pro baletní soubor Národního divadla moravskoslezského. Romerův ušlechtilý pohyb, vynalézavý a tvořivý taneční výraz, vynikající taneční technika – to jsou základní atributy pro ztvárnění role rytíře Dancenyho, jimiž je Romero obdařen.

*

Kdo z uvedených tří tanečníků získá Cenu Jantar, bude jasné 15. března 2020, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování poroty.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány už potřetí celkem v osmi uměleckých oborech. Nominace ve všech kategoriích budou oznámeny do poloviny února. Kromě výročních cen budou uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 15. března galakoncert v aule Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i významní zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například klavírní virtuos Ivo Kahánek, sopranistka Veronika Rovná Holbová, kapely Mirai, The Truth Is Out There a Bratři Orffové, zpěvačka Vladivojna La Chia, muzikálový zpěvák Lukáš Adam, Přípravný sbor Permoník a orchestr souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR » Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.