Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Nominace na Cenu Jantar za muzikál a operetu získaly Benešová, Forejtová a Šnytová

Nominace na Cenu Jantar za muzikál a operetu získaly Benešová, Forejtová a Šnytová

10.2.2020 19:05 Ceny JANTAR » Divadlo

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace v oboru muzikálu a operety. V ženské kategorii jsou za role v premiérách nastudovaných v roce 2019 nominovány Zuzana Benešová za roli Denisy de Flavigny v operetní inscenaci Slezského divadla Opava Mamzelle Nitouche a také Veronika Forejtová a Martina Šnytová za role v muzikálu Děj se co děj (Anything Goes), nastudovaném v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Porota pro muzikál a operetu pracovala ve složení Halina Františáková (předsedkyně), Pavel Bár, Milan Bátor, Josef Herman a Michael Prostějovský. Porota se rozhodla nominovat tyto umělkyně s následujícím zdůvodněním:

ZUZANA BENEŠOVÁ – SLEZSKÉ DIVADLO OPAVA
Florimond Hervé, Henri Meilhac a Arthur Millaud: Mamzelle Nitouche. Role: Denisa de Flavigny. Režie Dominik Beneš. Premiéra 13. října 2019.

Denisa Zuzany Benešové je navenek naivní ctnostná schovanka kláštera, která se nadchla pro divadlo a jde si s pravou dívčí umanutostí a odzbrojující lstivostí za svou láskou. Dvojakou podobu postavy ztvárnila Benešová pěvecky suverénně a prokázala také přirozený komický talent.

VERONIKA FOREJTOVÁ – NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ
Cole Porter: Děj se co děj (Anything Goes). Role: Paní Harcourtová. Režie Peter Oravec. Premiéra 4. dubna 2019.

Veronika Forejtová ztvárnila postavu paní Harcourtové přesvědčivě a s osobitým smyslem pro humor. Předvedla dámu, která svobodně dělá, co si zamane, nemyslí na svůj věk, ale jde si za svými někdy ztřeštěnými nápady s nakažlivým optimismem.  Přestože jde o činoherní roli, její pojetí této postavy je nadčasové a naprosto věrohodné.

MARTINA ŠNYTOVÁ – NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ
Cole Porter: Děj se co děj (Anything Goes). Role: Reno Sweeney. Režie Peter Oravec. Premiéra 4. dubna 2019.

Martina Šnytová v roli Reno Sweeney ovládá scénu s jemnou elegancí a rozmarnou samozřejmostí. Její pěvecký a herecký projev jsou ve vzácné rovnováze. Porota přihlédla také k jejímu nastudování Catherine Hiatt v muzikálu Pět let zpět, které svědčí o tom, že Martině Šnytové je jakékoli zjednodušování cizí. Její herecký projev usiluje o přesný výraz, výstižnou charakteristiku postavy a všímá si citlivě kontextu.

*

Která z uvedených tří umělkyň získá Cenu Jantar, bude jasné 15. března 2020, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování poroty.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány už potřetí celkem v osmi uměleckých oborech. Nominace ve všech kategoriích budou oznámeny do poloviny února. Kromě výročních cen budou uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 15. března galakoncert v aule Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i významní zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například klavírní virtuos Ivo Kahánek, sopranistka Veronika Rovná Holbová, kapely Mirai, The Truth Is Out There a Bratři Orffové, zpěvačka Vladivojna La Chia, muzikálový zpěvák Lukáš Adam, Přípravný sbor Permoník a orchestr souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR » Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.