Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Jantarové schodiště slávy zdobí nové hvězdy Eduarda Ovčáčka a Milana Báchorka

Jantarové schodiště slávy zdobí nové hvězdy Eduarda Ovčáčka a Milana Báchorka

23.9.2020 11:56 Atd. » Ceny JANTAR

Legendární ostravský výtvarník Eduard Ovčáček a hudební skladatel Milan Báchorek ve středu odhalili hvězdy se svými jmény na Jantarovém schodišti slávy na Bolt Tower v Dolních Vítkovicích. Artefakty s rezivějící patinou tak nyní dělají společnost hvězdám se jmény zpěvačky Marie Rottrové a fotografa Jindřicha Štreita, které zde byly odhaleny loni na podzim.

Zvětšit obrázek

Zleva Milan Báchorek a Eduard Ovčáček na Jantarovém schodišti slávy.
Foto: Petr Hlubek

Jak Eduard Ovčáček, tak Milan Báchorek se letos na konci srpna stali  dalšími dvěma nositeli Ceny Jantar za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje. Součástí této nově založené tradice je právě instalace hvězd, jejichž autorkou je sochařka Šárka Mikesková a které jsou součástí návštěvnické trasy v Dolních Vítkovicích.

„O letošních držitelích Ceny Jantar za celoživotní dílo rozhodlo odborné kolegium. Musím říct, že zatímco jmen, která na schůzce padala, byla celá řada, rozhodnutí kolegia nakonec v případech obou letošních laureátů bylo naprosto jednomyslné. Oba ocenění se do historie kultury našeho regionu zapsali nesmazatelnou stopou,“ řekl Aleš Honus, zakladatel krajských kulturních Cen Jantar, které byly letos vyhlášeny už potřetí. Zatímco výroční ceny se vyhlašují v šestnácti kategoriích a rozhodují o nich nezávislé odborné poroty, ceny za celoživotní přínos uděluje samostatné kolegium.

Eduard Ovčáček u své hvězdy. (Foto: Petr Hlubek)

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo řekl, že kraj je partnerem Cen Jantar už od samotného počátku. „V žádném jiném kraji České republiky se výroční umělecké ceny v takovém rozsahu a s takovou erudicí osmi odborných porot neudělují. V tomto směru našemu kraji patří primát. Jsem rád, že dnes můžeme říct, že Ceny Jantar se již staly tradicí,“ řekl.

Co se týče laureátů ceny za celoživotní dílo, považuje za velkou čest, že i letos mohl být u toho, když byli profesoři Ovčáček a Báchorek oceněni. „Byl to velmi silný zážitek, sledovat aulu Gong, jak oběma umělcům tleská vestoje,“ řekl.

Milan Báchorek. (Foto: Petr Hlubek)

Jak sdělil ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela, Jantarové schodiště slávy je součástí návštěvnického okruhu. „Přes náš areál v minulosti vedla slavná Jantarová stezka, takže spojit Ceny Jantar, které si za tři roky získaly velké renomé, s dominantou Dolních Vítkovic mi přišlo jako skvělý nápad. Proto jsme organizátorům Cen Jantar rádi vyšli vstříc,“ řekl.

Eduard Ovčáček při odhalení hvězdy. (Foto: Petr Hlubek)

O oceněných

Eduard Ovčáček patří k nejvýznamnějším českým výtvarníkům posledního půlstoletí. Rozsáhlá tvorba tohoto třineckého rodáka je protkaná mimořádnou vynalézavostí a zahrnuje grafiku, malbu, propalovanou koláž, vizuální poezii, prostorová díla i další média. Výrazně se podílel také na založení Fakulty umění Ostravské univerzity. Letos oslavil své osmdesáté sedmé narozeniny.

Hvězda E. Ovčáčka. (Foto: Petr Hlubek)

Milan Báchorek se narodil ve Staříči a loni oslavil osmdesáté narozeniny. Jeho hudební dílo patří k tomu nejhodnotnějšímu, co v oblasti artificiální hudby v České republice ve své době vznikalo. Je autorem kompozic komorních, orchestrálních i sborových, přičemž mezi jeho nejvýznamnější díla patří vokálně-symfonické skladby Sterefonietta, Lidice, Hukvaldská poema i další. Nesmazatelnou stopu zanechal také na poli pedagogické práce a výrazně se zasloužil i o výstavbu moderní budovy Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, kterou po dobu dvanácti let vedl jako její ředitel.

 

Hvězda M. Báchorka. (Foto: Petr Hlubek)

Přečtěte si více z rubriky "Atd. » Ceny JANTAR", nebo přejděte na úvodní stranu.