Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Colours podpoří sbírku na obnovu Libušína, kde svého času obědval i Robert Plant

Colours podpoří sbírku na obnovu Libušína, kde svého času obědval i Robert Plant

5.5.2014 00:00 Atd.

S obnovou chaty Libušín v Beskydech, národní kulturní památky, která letos v březnu vyhořela do základů, by mohli pomoci návštěvníci letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava. Pořadatelé v pondělí oznámili, že festival podpoří sbírku na obnovu této památky, kterou v roce 2006 navštívil legendární zpěvák Robert Plant, jenž je letos hlavní hvězdou Colours.

Zvětšit obrázek

Libušín na Pustevnách vyhořel na začátku března.
Foto: Archiv

Na opravu chaty Libušín už různé instituce i drobní dárci věnovali nebo přislíbili přes pět miliónů korun. Další peníze do sbírky půjdou díky spolupráci, kterou festival Colours of Ostrava navázal s rožnovským Valašským muzeem v přírodě, které se o sbírku stará.

„Colours of Ostrava pojí k Libušínu nejen naše starost o osud místa s obrovskou historickou hodnotou, ale i letošní hlavní hvězda Robert Plant,” tvrdí ředitelka festivalu Zlata Holušová. Zpěvák legendárních Led Zeppelin totiž během první návštěvy Ostravy v roce 2006 navštívil se svým týmem právě Pustevny a Libušín, které ho svojí krásou nadchly.

„Tento příběh a vůbec přístup Colours of Ostrava je pro nás velkým příslibem a závazkem k brzké obnově unikátní národní kulturní památky, jakou Libušín je. Jsme rádi, za tyto dílčí finanční i morální zdroje podpory,” dodává ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Před osmi lety přiletěl Robert Plant s celou kapelou Strange Sensation na ostravské letiště v sobotu před polednem. „Bylo to hned od počátku milé a vřelé přivítání,” vzpomínají dva ze tří členů festivalového týmu David Šindelář a Josef Podstata, kteří Roberta Planta tehdy doprovázeli. „Při výstupu z letadla se Plant objevil jako poslední v teniskách, kraťasech a tričku s nápisem Marocco. Byli jsme velmi překvapeni, když nás oslovil jmény,” říká Šindelář.

Robert Plant tehdy hrál až v neděli večer a celá kapela včetně zpěváka se živě zajímala o Ostravu, okolní region a politickou situaci v České republice. „Není tedy divu, že jsme pak dostali za úkol naplánovat do dalšího dne nějaký zajímavý výlet – manažer požádal o dvě varianty, buď někam k vodě, nebo do hor či lesů,” dodává Podstata. Během soboty se pak postupně Robert Plant ukázal jako velký fanda automobilů, milovníkem slivovice, valašských pokrmů a pečené kachny s knedlíky a zelím. Večer také navštívil koncert své oblíbené kapely Gogol Bordello, kde se potkal nejen s jejími členy, ale i s hereckou hvězdou Eliah Woodem (Frodo z Pána prstenů), který skupinu doprovázel na turné.

V neděli pak nastal čas na plánovaný výlet. „Jelikož se všichni ptali, jaké tady máme hory, tak jsme navrhli výlet na Pustevny. Hned jsme také vyrazili,” vypráví Josef Podstata. Při cestě dokonce Plant na svoje přání řídil auto, kterým část výpravy jela – tam a zpět. Po příjezdu k hotelu Ráztoka všichni vyjeli lanovkou na Pustevny.

DSC00268

Zpěvák Robert Plant (druhý zleva) navštívil v roce 2006 Lilbušín. (Foto: Archiv)

„Nahoře naše zahraniční hosty okamžitě uchvátily dřevěné stavby a právě do Libušína jsme se šli najíst. Muzikanti byli malovanou výzdobou a prostředím srubové restaurace nadšeni, nechali si povykládat historii této architektury a k obědu si každý dal jinou valašskou specialitu, jejíž chutě navzájem komentovali,“ vzpomínají oba průvodci.

Další trasa pak vedla k soše Radegasta, u kterého se Robert Plant velmi zajímal o mýty a pověsti s ním spojené. Více se díky večernímu koncertu nestihlo. „Na něm byla celá kapela v plné energii. Po silném emotivním setu Robert odcházel z pódia s úplně promočeným trikem. Všechno umělecké, co měl, nechal na podiu,” vyzvedává David Šindelář. „Co za výlety nás čeká při jeho letošní návštěvě, zatím nevíme. Ale jsme si jisti, že letošní koncert na Colours of Ostrava bude opět skvělý, jak jsem se mohla přesvědčit na podzimním vyprodaném vystoupení v prestižní Royal Albert Hall v Londýně,” uzavírá Zlata Holušová.

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.